Ağız gargaraları ne işe yarar

Ağız gargaraları ne işe yarar

agiz-gargarasi-e1488362818600Ağız Gargaraları Ne İşe Yarar?
Düzenli olarak diş temizliğinin yapılması ağız ve diş sağlığını etkili bir şekilde korumanın başlıca kuralıdır. Ağız ve diş bakımı eğitimini çok küçük yaşlarda alınıyor ancak asıl önemli olan bunun bir alışkanlık haline getirilmesidir. Bu temizliğin temel elemanları her ne kadar ilk bakışta diş macunu ve diş fırçası gibi gözükse de, aslında mümkün olan en iyi temizlik bunlarla beraber diş ipi ve ağız gargaralarının da kullanılmasıyla sağlanmaktadır.

Dişleri ne kadar iyi ve uzun süre fırçalarsak fırçalayalım, diş fırçasının erişemediği yerler kalabilir ve eğer bu bölgelerde yemek artığı gibi zarar verecek maddeler kalırsa, bakteri oluşumu devam ederek dişlerin çürümesine dolayısıyla ağız sağlığının bozulmasına yol açar. Bunun için arka bölgelerde kalıp, erişememe ihtimali olan bölgeler için diş iplerinin ve ağız bakım sularının kullanılması çok faydalıdır. Özellikle ağız bakım suyu; yapılan ağız ve diş temizliğinin daha uzun süreli olmasını engellerken, bakteri oluşumunun da önüne geçer. Üstelik küçük yaştaki çocuklarda; diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmaya çalışırken ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.
Maksimum etkiyi alabilmek için dişleri fırçaladıktan sonra kullanılan ağız gargaraları, nefes tazelemek için de çok fazla tercih edilir. Çünkü genellikle mentol ve nane gibi keskin ve ferah aromalara sahiptir. Günlük olarak kullanılan ağız gargaralarının yanı sıra, diş hekimleri tarafından diş eti problemleri için de önerilebilir. Tedavi etkisi olan bu ağız bakım suları, doktor kontrolünde ve günlük ağız bakım suyunun kullanım dozajından farklı olarak kullanılmalıdır. Boğaz enfeksiyonları için kullanılan ağız gargaraları da günlük gargarayla karıştırılmamalı ve önerilen şekilde kullanılmalıdır.
Ağız gargaralarından en iyi etkiyi almak için tıpkı diş fırçalamada olduğu gibi, süreye dikkat etmek gerekir. Tüm ağız içine nüfuz etmesi ve her yere ulaşabilmesi için 30 saniye 1 dakika süreyle gargara yapılmalıdır. Aynı zamanda tıpkı diş fırçalamada olduğu gibi en az günde 2 defa olacak şekilde düzenli kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ağız gargaralarının sağlıklı etkilerini zarara çevirmemek için de yutulmaması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık