Ağlayan Bebeği Susturmanın 7 Yolu

Ağlayan Bebeği Susturmanın 7 Yolu

Yeni anne babalar bebeklerinin neden ağladıklarını anlamakta ve onu sakinleştirmekte güçlük çekerler. “Bazı bebekler yorgunluktan veya uyumaya çalışırken ağlarlar. Bebeğiniz her uykudan önce beş on dakika ağlıyorsa bunu dert etmeyin” ağlayan bebeği yatıştırmanın 7 yolu
Her beş bebekten dördü günde 15 dakika -1 saat arası nedensiz bir şekilde ağlar. Bu ağlamalar kolik ağlamalarında olduğu gibi genelde akşamları olur. Bunun nedeni bebeğin etrafındaki koşuşturmanın akşam saatlerinde artması olabilir ya da gün boyunca değişik görüntüler, sesler, kokular ve çevresindeki uyaranlarla meşgul olan bebek, akşam ağlayarak günün yorgunluğunu atmaya çalışıyordur. Daha önce pek ağlamayan bebekte görülen ani ağlama krizi, diş çıkmasına veya hastalığa işaret edebilir. Bebeğinizin hasta olduğuna işaret edebilecek başka bir belirti olup olmadığını kontrol edip yolunda gitmeyen bir şey varsa doktorunuzu arayabilirsiniz.
Ağlayan bebeği sakinleştirme yolları

Bebeğin ağlaması ile ilgili en önemli nokta, ona hemen ve telaşsızca yanıt vermenizdir. Bebeği kendi halinde ağlamaya bırakırsanız daha da hırçınlaşır ve ağlaması yoğunlaşır. Peki, ağlayan bebeği yatıştırmak için neler yapılmalı?

Onu besleyin: İlk aylarda ağlamanın başlıca nedeni açlıktır. Bu nedenle meme ya da biberonla beslemeniz (gece gündüz durmadan beslemeniz gerekse bile) onu yatıştıracaktır.

Kucağınıza alın: Özellikle ilk aylarda yalnız kucağınıza almak bile onu yatıştırabilir. Gerek duyduğu sevgi dolu bir dokunuş olabilir. Başını omzunuza yaslayarak ya da yüzü yere bakacak şekilde kucağınıza aldığınızda bebeğiniz sakinleşiyorsa ağlama nedeni gaz da olabilir.

Kucağınızda sallayın: Ritmik hareketler bebeği yatıştırır. Yakın çevrede çıkacağınız kısa bir gezintinin sarsıntıları da bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Sarıp sarmalayın: Bebeğinizi bir şal ya da battaniyeye sarın. Bu yolla onun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz (tabii sıcak havalar hariç).

Sırtını sıvazlayın: Karnını ya da sırtını sıvazlayıp hafif hafif vurun. Böylece gazı varsa onu çıkarmasına yardımcı olursunuz.

Emmesi için bir şey verin: Hemen hemen bütün bebekler emmeye başlayınca ağlamayı bırakırlar.

Dikkatini dağıtın: Bakacağı ilginç bir şey bazen bebeğinize neden ağladığını unutturabilir. Aklınızda olsun, parlak ve renkli şeyler bebeklerin ilgisini özellikle çeker.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık