Bebeklere et suyu vermek doğrumu

Bebeklere et suyu vermek doğrumu

Bebeklerin gelişimleri ve büyümesi için özel olarak beslenmeleri gerekmektedir. Bu beslenmede en başta gelen gıdalardan biride kırmızı et olarak karşımıza çıkar. Anneler bebeklerin beslenmesinde kırmızı et tercihlerini küçükbaş hayvanların bunlar kuzu, oğlak gibi kullanmalıdır. Küçükbaş hayvanlarda büyükbaş hayvanlara göre daha az yabancı maddelere ve ilaçlara maruz kalırlar.

Kırmızı ette B12, B6 vitaminlerin yanı sıra çinko, demir ve proteinler bulunmakta, bu yüzden bebeklerde zihinsel ve bedensel gelişimlerinde etin önemi oldukça önemlidir. Kırmızı et bebeğin hücreleri tarafından kolay işlenebilen kaliteli proteinler sağlamaktadır. Demiri kolay emer ve kansızlık dolayı oluşabilecek hastalıklardan korumasını sağlar

Anneler bebeğin yemeğine et suyu katmalı mı?


Anneler bebeklerin yemeklerine daha yararlı olacağı sanarak et suyu katmak isterler. Et suyu etin içinde bulunan demirleri ve proteinler bebeğe faydalı olmasını engellemektedir. Bunun yerine bebeğinizin yemeğine kıyma kullanmak daha mantıklıdır. Bildiğiniz gibi ilk 6 ay sadece anne sütü beslediğimiz bebeklerimizin sindirim sistemleri 8. aydan itibaren kırmızı et tüketimine başlanabilir. ek gıdalara geçişte konunun uzmanına danışarak sebze mamalarına 7-8. aydan itibaren mamalarına kıyma ekleyebilirsiniz.

Aile bireyleri 1. yaşından sonra bebeklerin balık tüketmesi yönünde görüş bildirir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta bebeğinizin balıpa karşı alerjisi olup olmadığını öğrenmek. Balıklarda bulunan ağır metal oranı bebeğinizin beyin gelişmesinde sorun yaratabilir. Gerekirse bu balık yedirme olayını 3 yaşa kadar uzatabilirsiniz. Öellikle karides, uskumru, ton balığı, sardalya gibi balıklar bebeklerde olumsuz alerji olayları açabilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. bebeksütü diyor ki:

    Hiç de doğru değil bebeklerin tek gıda kaynağı anne sütü olmalı belli bir zamandan sonra ek gıdalara geçin diye bas bas baırıyor doktorlar

Yorum Yaz


Yukarı Çık