Bel Bölgemiz yağlanmasının sebebi

Bel Bölgemiz yağlanmasının sebebi

Önümüz Yaz belki şimdiden yazın gideceğiniz deniz yada havuzun hayallerini kurmaya başladınız. Hatta bunun için bikini bile aldınız. Her şey güzelde Ufak bir sorun var dersek bizlere kızmazsınız umarız. Nedir bu sorun diyeceksiniz bel bölgenizdeki yağlar eve ne saklamak isteseniz de u yağları bikini içine saklayamazsınız. o zaman kadar ben bu yağlardan kurtulurum gibi bir düşünceniz var ise bizce bunu bir an önce yerine getirmenizde fayda var. Peki bu Bel bölgesindeki yağlar kaynak sebepleri neler belki bu sebeplerden kurtularak bel bölgesindeki yağlardan kurtulmanın ilk adımını atmış olabilirsiniz

Demek iki hafta sonraki havuz partisinde giymek için harika bir bikini aldınız. Ancak ufak bir sorun var – bel bölgenizdeki yağları o bikininin içinde saklamanıza imkan yok. Biraz kilo verip dolapta bekleyen o bikini için adaleti nasıl sağlayabileceğinizi bilmiyor musunuz? Bel bölgesinde yağlanmaya yol açan bu yedi alışkanlığa bir bakın ve tam tersini yaptığınıza emin olun ki şekle girip istenmeyen yağlardan en kısa zamanda kurtulabilesiniz!

bel-bolgesi-yaglari

Düzenli bir şekilde Gazlı İçecekleri Tüketmek

Eğer bir iki bardak gazlı içecek içmeden duramıyor musunuz? Evet ise yanıtınız Pek de vücudunuza kibar davranıyorsunuz diyemeyiz. İçmiş olduğunuz bu gazlı içeceklerin diğer içmeyenlere göre 5 kat daha fazla bel bölgesinde yağlanma gözlenmiştir. Bunun sebebi gazlı içeceklerdeki şekerin yüksek olmasıdır.  yok ben diyet içiyorum diyorsanız yine kendinizi kandırıyorsunuz Çünkü yapay tatlandırıcılar  Yemek yeme iştahınızı arttırmaktadır. gazlı içecekler yerine sağlıklı meyve suları  yada limon aromalı nane yapraklı sular içebilirsiniz

2. Her Yediğinizde Daha Büyük Bir Tabak Kullanmak

Açık büfe bir akşam yemeği veya evde yaptığınız bir yemek, her zaman kullandığınız tabağın boyutuna dikkat edin. Obezite sorunu çeken bireyler arasında yapılan bir araştırma, bu kişilerin küçük veya orta boy tabaklardansa büyük boy tabakları tercih ettiğini gösteriyor. Büyük tabak kullanarak, yemeğe daha çok yer açıyorlar. Öyleyse bu nasıl bel bölgesinden kilo alımına sebep oluyor? Kolay bir sebebi var. Yemeğinizi koyabileceğiniz alan daha geniş olunca, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla tüketmeye yatkın oluyorsunuz ve bu da vücudunuzda daha fazla yağın depolanmasına yol açıyor. Bu tatsız zincirleme reaksiyondan kurtulmak için her zaman küçük tabakları tercih edin ve çoktan doymuşken bir tabak daha alma isteğinizle savaşın.

daha-buyuk-tabakta-yemek

3. Geç Saatlerde Yemek

Vücudunuzun uyku esnasında doğal olarak kalori yaktığı doğru olsa da, yatağa dolu bir karınla girdiğinizde bunu yapması güç olabilir. Bel bölgenizde yağlanmaya sebep olmasının yanı sıra gece yemek yemek ve dolu bir mideyle uyumak reflüye yol açabilir, çünkü yer çekimi siz yatarken midenizdeki her şeyi aşağı çekmekte zorlanır. Bu durumu engellemek için akşam daha az yemeyi ve yemekten sonraki üç saat uyumamayı deneyin. Mümkünse, gece acıktığınızda sadece meyve atıştırın ve buzdolabındaki tatlılardan uzak durun.

gec-saatlerde-yemek

4. Üzgün Veya Kızgınken Yemek

Duygularınız karmakarışıkken düşünmeden yediğiniz oluyor mu? Kendinizi bunu yaparken yakaladığınız zaman, bir kebap yemeye başlamadan durmaya çalışın. Duygusallaşıp yemek yemek, sizi iyi hissettirmez. Bu alışkanlıktan geriye kalacak tek şey, çirkin görünümlü bel yağlarıdır. Strese karşı oluşan bu başarısız savunmayla savaşmak için yapmanız gereken bir bardak su içmek, bir arkadaşınızla sohbet etmek veya rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkmaktır. Yemek yemekle alakası olmayan bir aktivite seçin ki duygusallaştığınızda ekstra kaloriler almaktan kendinizi alıkoyabilesiniz.

uzgun-oldugunda-yemek-yeme

5. Az Yağlı Besinleri Daha Sık Tüketmek

Bazı insanlar yüksek yağlı besin ve içeceklerin bel bölgesinde daha çok yağa yol açtığını düşünür. Gerçek şudur ki, tekli doymamış yağlar sizin için zararlı değildir. Örneğin avokado, zeytinyağı veya çekirdek gibi besinler bel bölgesi yağlarını eritmeye yararlar. Az yağlı besinlere şüpheyle yaklaşın, zira üreticiler genelde bu besinlere şeker eklerler. Ve bunun ne demek olduğunu biliyorsunuz – vücudunuzda ne kadar şeker olursa, kilo alma ihtimaliniz o kadar çoktur.

6. Uykudan Kesmek

Yetişkinler için ideal olan, her akşam yedi ila dokuz saat uyumaktır. Yeteri kadar uyumadığınızda kortizol (stres hormonu) seviyeniz artar ve bu da şekerli yiyecekler istemenize sebep olur. Yani düzenli ve yeterli uyku uyumayan bireylerin bel bölgesindeki yağlarından kurtulmaları daha zordur. Stres hormonu seviyelerinizin normal kalması için, her akşam önerilen saatler kadar uyumaya çalışın. Bu sayede kortizol seviyelerinizi düzenler ve iştahınızı düzenleyen leptin hormonunu artırırsınız.

uykulu-oldugunda-yemek-yemek

7. Günlük Diyetinizde Yeterli Protein Almamak

Vücudunuzdan protein açısından zengin besinleri esirgiyor musunuz? Genellikle sağlıklı yetişkinlerin her öğünde yirmi ila yirmi beş gram protein tüketmesi gerekir. Bu, aktivite sıklığınıza ve vücut ağırlığınıza göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle erkekler, kusursuz bir sağlık için her öğünde ekstradan bir on gram daha protein almalıdırlar. Protein alımınızı artırarak kan şekerinizi dengeleyebilir ve insülin seviyenizi düşürerek daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak, protein iştahı artıran hormonları kontrol eder, bu yüzden doğal yoldan zayıflayabilirsiniz. Günlük yemeklerinizi güçlendirmek için peynir, hindi, tavuk, somon ve yumurta gibi yüksek proteinli besinler yemelisiniz. Bunlar en iyi seçeneklerdir çünkü yağ oranları az ve protein oranları fazladır – zayıflayıp şekle girmek için harika bir kombinasyon!

somon-protein-acisindan-zengin

Eh, şimdi düz bir karın ve daha harika bir vücuda merhaba demeye hazır mısınız? Sadece bu yedi kötü yeme alışkanlığından kaçının. Bu sayede vücut şeklinizi ve genel sağlığınızı daha iyi hale getirebileceğinize emin olabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. melike yılmaz diyor ki:

    Aslında bel bölgesi için en pratik spor da elleri dümdüz iki yana bırakmak ve yana taraflara doğru eğilmek. Eller diz hizzasını zorlayacak şekilde aşağı inmeli ve bel bükülmemeli

  2. Emziren Anne diyor ki:

    Ben bitmişim o zaman ! :) Bu maddelerin hepsinden fire veriyorum çünkü. Hemen düzeltmeye başlasam iyi olur, 1.5 ay sonra başlıyor benim için düğün sezonu ve hala hamilelik kiloları duruyor :(

  3. asli diyor ki:

    olacak şey mi bu? Ne zaman ariyecek o kadar yağ, Bir an önce yağ yakmaya başlamalıyım

Yorum Yaz


Yukarı Çık