Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı rahatsızlığı kişiye acı çektiren ağrılara neden olduğundan yaşantının olumsuz olarak etkilemesi sonucu kişinin bir şekilde bu böbrek taşından kurtulmanın yollarını aramaktadır. Böbrek taşı oldukça sık görülmekte olan bir hastalık durumuna geldiğinden bunu engellemek yada riskini en az duruma getirmek mümkündür.

 

Beslenme ve yaşam biçiminiz

Özellikle beslenmede yapacağınız değişiklikler riskli durumu azaltabilmektedir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda yoğun veya abartılı diyetlerde taşın oluşma riski daha fazla olduğu çıkmaktadır. Böbrek taşı hastalığı bulunan kişiler 24 saatte 2 litre su tüketmelidir ki  böbrek taşını rahat düşürebilsin. Aşırı terleme ve sıvı kaybı varsa sıvı tüketimi önemli boyut kazanmaktadır

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Özellikle Lif içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi ön planda gelmektedir. Roka, tere, ıspanak, kakao, ceviz, buğday kepeği gibi besinlerde oldukça yüksek okzalat bulunmaktadır. Bu tip okzalatı yüksek besinleri ya tüketmemeli yada çok az tüketmek gerekir. Hayvansal proteinlerin tüketilmesine dikkat etmemiz gerekir. Bu oran günlük 150gr geçmemelidir. Aşırı protein tüketirsek böbrek taşının oluşmasına zemin hazırlanır. Özellikle sakatat gruplarından Karaciğer, böbrek, kümes hayvanlarının derileri, sardalya hamsi gibi deniz ürünleride riskli besinler arasına girmektedir.

Sizlere böbrek taşı düşürebileceğiniz bir kaç önerimiz olacak. Kaynamakta olan bir su bardağı (150-200 ml) klorsuz su içersine 1 tatlı kaşığı (2-3 gram) kurutulmuş avakado yaprağı ilave edilir. Kısık ateşte 8 dakika ağzı kapalı olarak kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. Ilıyınca akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir. Bu çay içildikten sonra hiç bir şey tüketilmez. Her 5 gün kullanımdan sonra 3 gün ara verilir. Bu kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Damak tadına uygun hiç bir şey ilave etmeyiniz. Bu kürü 20 günden fazla uygulamayınız. Tekrar uygulamak için en az 20 gün ara vermek gerekir.
Not: Doktorunuzun verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanın. Burada uygulamayı bir destekleyici uygulama olarak görmeniz gerekmektedir. Öncelikle bilmeniz gereken şey kullanacağınız küre karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda doktorunuz görüşünüzü alınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık