Bozcaada nereye gidilir ne yenir nerede kalınır

Bozcaada nereye gidilir ne yenir nerede kalınır

Bozcaada, Türkiye’nin 3. büyük adası, bu ada üzerinde yer alan, Çanakkale iline bağlı ilçe.Bozcada sürpizlerle dolu bir yer
Antik çağda Leukophrys, Yunan mitolojisinde ise Tenedos adıyla bilinen Bozcaada, Homeros’un İlyada destanında da Tenedos adıyla anılır.

Bozcaada Ege denizinin kuzeyinde, Çanakkale’ye bağlı bir ilçedir. Türkiye’nin 3. büyük adası olan Bozcaada’ya ulaşımın büyük bir bölümü vapurlarla sağlanır. Ancak deniz otobüsleri de yayalar için uygundur.

Bozcaada ülkemizde köyü olmayan tek ilçedir ve tamamı sit alanı konumundadır. Mitolojik dönemlere ait yerleşim yerlerinin de bulunması sebebiyle pek çok arkeolojik kazıya ev sahipliği yapmaktadır.
Bozcaada, adım attığınızdan itibaren sizi bambaşka bir dünyaya geldiğiniz hissi yaratır. Dar sokakları ve şirin evleriyle samimi havayı kolayca hissedebilirsiniz.

Adada Rum ve Türk halkı yıllardır barış içinde yaşamaktadır. İskelenin hemen yanında yer alan Bozcaada Kalesi, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerin de kalbini fethetmektedir. Cüzzi bir ücret ödenerek girilebilen kaleden adanın sahilleri görülebilir. Kalenin içerisinde çıkarılan arkeolojik kalıntılar da görülebilir.
Bozcaada pek çok marka şarabın bulunduğu bir adadır. Bağcılık ve şarapçılık faaliyetlerinin yoğun olduğu adada bağbozumu festivalleri de düzenlenmektedir. Şarap tadım merkezlerine giderek değişik tat ve dokulardaki şarapların tadına bakılabilir. Ayrıca adanın sakinleri de kendi şaraplarını üretmektedir.

Adanın merkezinde her gün kurulan yerel pazarda değişik el yapımı hediyelik eşyalar da satın alınabilir. Bu ürünler arasında doğal taşlar ve tellerle yapılan minik oyuncaklar, doğal üretim ballar ve buzdolabı süsleri bulunmaktadır.

Adaya has diğer bir ürün ise reçellerdir. Karpuzdan gül ve incire kadar neredeyse her meyvenin reçelini yapan ada halkı, gelen ziyaretçilere uygun fiyatlarla satış yapmaktadır. Yine pazarda satılan özellikle Çavuş üzümlerinin tadına bakmanızı öneririz.
Bozcaada’nın denizi genelde soğuk olmasına rağmen herkes tarafından beğenilmektedir
Metrelerce açılsanız dahi denizin dibini görebildiğiniz için güvenli yüzüş keyfini yaşatmaktadır. Ayazma plajı en ünlü plajıdır.
Habbele ve Akvaryum da en çok tercih edilen plajları arasındadır. El değmemiş bu koylardaki kum ve deniz muhteşem bir uyum içerisindedir. Yan yana sıralanan plajlara yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Rüzgar Bozcaada’da hiç eksik olmaz. Bu rüzgardan faydalanmak adına inşa edilen rüzgar gülleri size uzaktan el sallamaktadır. Araçla veya bisiklerlerle ulaşabileceğiniz rüzgar güllerinin altında oturup gün batımını izleyebilirsiniz.
Bozcaada’da 3-4 odası bulunan pek çok butik otel ve pansiyon vardır. Genelde ada halkı evlerinin bir bölümünü pansiyon olarak işletmektedir. Güvenilir insanları sayesinde aklınıza asla kötü fikirlerin gelmediği Bozcaada’da insanlar da doğanın güzelliğinden etkilenmiştir.

Yerli halkın bir kısmı ise bağ evlerini pansiyona çevirmiştir. Bahçesinde sebzelerin yetiştiği bu bağ evlerinde konaklamak da çok güzeldir. Ada küçük olduğu için her yere ulaşım kolaydır. Merkezden kalkan ve plaja giden minibüsler tercih edilebilir. Plaj boyunca sıralanan ufak restoranlarda yemek yiyebilir ve içeceğinizi alıp plaja geri dönebilirsiniz.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Sansyorumu diyor ki:

    O kadar güzel mi buranın plajı renkler buradan bakınca harika duruyor.

Yorum Yaz


Yukarı Çık