Çikolatanın Çocukta etkileri nelerdir

Çikolatanın Çocukta etkileri nelerdir

cikolata1Şeker, çikolata ve gazlı içecekler, çocukların beslenme düzenini ve sağlığını olumsuz etkiliyor. Çok yenen şekerli gıdalar çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik ve bağımlılığa neden olarak obezite riskini artırıyor.

Toplumun çocuklara şeker ve çikolata vermek yönündeki ısrarcı ikram tutumu, çocuklara karşı aileleri de zor durumda bırakıyor ve çocukları aşırı yeme eğilimine sürüklüyor. Şeker ve çikolatanın çocuklar için tamamen yasaklanması doğru bir davranış değil tabii ki. Bu nedenle iki ya da üç küçük parça çikolata ve yine az sayıda şeker ile çocukların günlük ihtiyaçları sınırlandırılmalı.

Tatlı yiyecek ve içeceklerin tüketimi sonrası dişler mutlaka fırçalanmalı. Ancak çocukların özellikle karne, bayram gibi özel günlerde bu tür alışkanlıklarını düzenli olarak sürdürmedikleri bilinen bir gerçek. Özellikle şeker tüketimi sonrası dişler fırçalanmadığında ağızda kalan yiyecek artıkları bakteri üremesine yol açarak diş çürümesini hızlandırır. Bu durumda çocukların tükettiği tatlı ve şekerlerden sonra su içmelerini sağlanarak ağızdaki artıklar giderilmeli.

Çocukların azı dişlerinin yetişkinlere oranla girinti ve olukları çok daha derindir. Bu özellikleri nedeniyle dişler zor temizlenir. Özellikle lokum gibi yapışkan içerikli şekerlemeler çocuklar tarafından tüketildikten sonra mutlaka dişin fırçalanması sağlanmalı.

Şeker tüketimini sınarlandırırken baklava ve kadayıf gibi yağ ve şeker oranı yüksek olan tatlılar yerine, ev yapımı sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi sütlü tatlıları yemeleri teşvik edilmeli. Aşırı miktarda şekerli ve beyaz undun yapılmış hamurlu yiyecekler de mide ve bağırsak hastalıkları riskini artırır. Bu tür yiyecekler kabızlık gibi sorunlara yol açabileceğinden, ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketmeleri sağlanmalı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık