Çocuklarda göz problemleri

Çocuklarda göz problemleri

Çocuklarda göz problemleri sıralamak gerekirse, görme kusuru, gözde tembellik, gözün kayması, gözyaşı kanalarının tıkanması, bazen de göz tansiyonu, katarak tümör gibi hastalıklar görülebilmekte.

Çocuklarda ilk göz muayenesi yaptırma ne zaman olacak denildiğinde, çocuğunuzda şüpheli bir durum var ise veya herhangi bir şikayet alıyorsanız hemen muayene ettirmelisiniz. Ancak herhangi bir şikayet yok ise 2-4 yaş arası ilk muayene normaldir. Bebeklerde zaten rutin bir muayene yapılmakta, çocuk hekimi bir sorun olduğunu görürse sizi göz hekimine yönlendirebilir

Çocuklarda göz problemleri ilk sırada görme bozukluğu gelmektedir. Yani miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarıdır. Bu kusurlar bazen doğuştan yada okul çağlarında çıkmaktadır.

Çocukların çoğunda doğunda hipermetrop olurlar ve 4 yaşlarında azalır. Okul çağına geldiklerinde bu oran %5-7 arasındadır. Miyop ise doğuşta çok az nadir görülür. 5 yaşındayken bu oran yüzde 1 anca olurken 15 yaşında ortalama %15lere çıkar. En çok görülen rahatsızlık ise astigmattır. Bu oran %70lere çıkar. Sakın hemen korkmayın bu oranın sadece %3ü 1.25 derecenin üstünde çıkar diğerleri rahatsız etmeyecek derecededir.

Çocuklarda göz problemleri oluşmasının bazı nedenleri arasında bireyler çocuğun TV yakından izlemesinden kaynaklandığı sanmakta. Yakından izlemek gözde kusur var manasına çıkmamaktadır. Eğer bir gözde bir görme bozukluğu arıyorsanız, çocuğunuz çok sık düşüyorsa, elindeki nesneyi devamlı gözünün önüne getiriyorsa, göz kapaklarını çok kırpıyorsa, ışıklı ortamlardan çok rahatsız oluyorsa eğer görme sorunu olabileceğini düşünebiliriz.

Eğer yüksek oranda bir görme kusuru var ise ve fark edilmez ise göz tembelliği durumu ortaya çıkar. Göz tembelliği, gözde kayma yoksa zor fark edilir. Göz tembelliğini her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilirse tedavi edilebilmektedir.

Çocuklarda göz problemleri arasında şaşılık, yani gözlerin paralelliğinin bozulması denilebilir. Bazen yaşamın ilk aylarında, büyük bir kısmı ise 1,5-2 yaşında görülür. Göz kapağının düşüklüğü, katarakt, veya tümör gibi hastalıklardan dolayı gözde kaymalar olabilir. Eğer kayma tek gözde ise ayrıca göz tembelliği oluşabilmektedir. gözde kayma gözlük ile tedavi edilemiyorsa operasyon yapılabilir.

Bebeklerde daha çok görülen gözyaşı kanal tıkanıklığı, doğundan itibaren gözde çapaklanma ve gözde sulanma oluşur. Genellikle kendiliğinden düzelir. Tedavi şekli ise antibiyotik damlalar, masaj ve ılık kompres uygulanmaktadır. Ama bebeğinizde göz büyükse, ışığa bakamıyorsa ve sulanma oluyorsa o zaman göz tansiyonundan şüphelenmek gerekir ve hemen müdahale yapılmalıdır. Yoksa ileride körlüğe sebep olur.

Katarak olabilir

Bebeğinizde veya çocuğunuzda göz bebeğinde beyazlık görünürse, karanlıkta göze ışık veya fotoğraflarda kırmızı göz yansıması iptal edildiği halde kırmızı çıkıyorsa kataraktan şüphelenmek gerekir.

Burada yazılan tüm sağlık bilgileri sadece uyarı amaçlıdır. Lütfen önce konunun uzmanına danışınız.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık