Demir eksikliği Anemisi

Demir eksikliği Anemisi

 

Bilimsel olarak yapılan demir ve B-12 vitaminleri açısından Kansızlığın nedeni olarak kadınların %65 anemi hastalığı olmadan demir eksikliği olduğu meydana çıktı. Kişide halsizlik, yorgun ve bitkin hissetme, nefes darlığının yanı sıra göğüs ağrısı çekenlerde demir eksikliğinin belirtileri olarak gösteriliyor.

Demir eksikliği olan hastalarda kalp sorunlarını da beraber getiriyor. Vücutta yeterli demir olmamasından kaynaklanan ve tedavisi kolay olan bir anemi türüdür. Genellikle kan kayıplarında ve kötü beslenme veya alınan besinlerde demirin eterince alınmamasından vücuttaki demir oranı düşük olmasına sebep olmakta.

Vücudun yeterli demir almadığından bir zaman sonra depolanan demir tükenmekte ve kişide yukarıda bahsettiğimiz belirtiler başlamaktadır. Eğer demir eksikliği aşırı derece olursa kalp sorunlarına, enfeksiyon kapmada hatta çocukların gelişiminde problemlere yol açabilmektedir. Demir eksikliği anemisinde en büyük riskteki kişiler bebekler, küçük çocuklar, kadınlar ve iç organlarında kanama olan hastalarda daha fazla görülmektedir

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık