Depresyondan Korunmak için bunları tüketin

Depresyondan Korunmak için bunları tüketin

Depresyon kişinin normal yaşam şeklini etkileyen, varlığını derinden etkileyen duygusal olarak çöküntü durumudur. Kişi kendini sürekli hüzünlü ve çaresiz olarak hissetmesine sebep olmakta. Depresyonla mücadele etmek isteyenler ilaçlara yönelmektedirler. Depresyona giriş sebeplerinden biri beslenemeden kaynaklı olabilmektedir.

Peki kendi sağlığımız, hatta beyin sağlığımızı korumak için asıl beslenmeli ve neler yemeliyiz?

Kendimize yukarıdaki soruyu sormamız gerekir. Depresyondan çıkmak hatta ondan tamamen kurtulmak için neler tüketmeliyiz. Diyeceksiniz şimdi yemek yemekle depresyonun ne alakası var.

Depresyonla alakalı beslenme şekli ile ilgili sorunuza cevap bu makalemizde

Depresyona iyi gelecek Faydalı Yiyecekler

B Vitaminleri :

Bu vitamin kendimizi iyi hissetmede ve akli dengemizi yerinde tutmada önemli bir faktördür. B vitamini eksikliği depresyona sebep olabilmektedir. B6 vitamini sizi endişe ve sakinlik durumunuzu kontrol etmektedir. Bu yüzden tatlı pataes, tavuk, ıspanak, siyah fasulye tüketebilirsiniz.

Demir :

Demir eksikliği olan hastalarda depresyon çok rahat çıkabilmektedir.

Demir eksikliği rahatlıkla depresyona yol açabilir. Özellikle kadınlarda adet öncesi gerginliğe yol açar. Daha çok lahana, yeşil sebzeler, tahıllar, Et ve baklagiller tüketmek gerekir

E Vitamini :

E vitamini antioksidan olarak meşhur bir vitamindir ve vücudun bağışıklık düzeyini geliştirir. Ayrıca enfeksiyonları önler ve kırmızı kan hücrelerini güçlendirir. Buğday, bazı kuruyemişler, sebzeler ve meyveler E vitamini yönünden zengin besinlerdir. Bu vitamin en iyi depresyon savaşçılarından biridir.

Çinko :

Sindirim sistemi ve metabolizma üzerinde çinkonun önemli bir rolü vardır ve çinko ayrıca yorgunlukla da mücadele eder. Çinko içeren bazı kaynaklar; tam tahıllar, kabak çekirdeği ve buğday ruşeymidir.

Kalsiyum :

Kalsiyum doğal bir şekilde uyumanıza yardım eder ve pek çok araştırma kalsiyum yetersizliğinin depresyon ve yorgunluğa neden olduğunu göstermiştir. Süt, brokoli, diğer süt ürünleri, soya peyniri, portakal suyu ve peynir kalsiyum açısından zengin olan kaynaklardır.

Selenyum :

Kümes hayvanları, mantar, buğday ve deniz ürünlerinde doğal olarak bulunan selenyum depresyonla mücadele eden en iyi besin gruplarından biridir. İnsan enerjisini yükselterek depresyonu yok etmesinin yanı sıra kanserle de savaşır.

Su :

Su, iyi ruh halini teşvik eden, beyin gücünü geliştiren, cilt problemlerini ortadan kaldıran ve motor fonksiyonlarımızı destekleyen benzersiz bir kaynaktır. Su, toksinleri açığa çıkarır ve vücuttan atılmasını sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Karbonhidratlar :

Karbonhidratlar, daha mutlu bir ruh hali veren serotominin üretilmesine yardımcı olurlar. Tam tahıllar gibi iyi karbonhidrat kaynaklarından beslenmeye özen gösterin.

Omega 3 Yağ Asitleri :

Balık(ton, somon balığı) ve cevizde bulunan Omega 3 temel yağ asitleri de depresyonla savaşmada yardımcıdırlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. asfaltcezmi diyor ki:

    son günlerde çok arayış içindeydim yardımcı oldunuz teşekkürler

Yorum Yaz


Yukarı Çık