Dikkat eğer Bacağınıza Kramp giriyorsa…

Dikkat eğer Bacağınıza Kramp giriyorsa…

Bacaklarınızda kramp giriyorsa bu makalemizi okumanızda fayda var. ayaklarımıza ve bacaklarımıza giden atar damarların daralmasından ve ya tıkanmasından dolayı ateroskleroz yani halk dilinde damar sertliği denmektedir. Bu rahatsızlık en çok sigara içenlerde, şeker hastalarında, hipertansiyonu ve yüksek kolesterol olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Peki belirtileri nelerdir?

Damar tıkanıklığı olan hastalarda bir bölümünde şikayetler yada belirtiler gözükmeyebilir. En büyük ve görülen şikayetler yol yürümek. koşmak yada merdiven çıkmakla oluşan baldıra uyluk çevresinde ve kalçada bulunan adalelere kramp şeklinde giren ağrıdır. Bu tip ağrılar yürürken ağrı oluşması durup 3-5 dakika dinlenince ağrının geçmesi ancak tekrar yürümeye başlayınca ağrının oluşmasıdır. Tabi bir süre sonra ağrı kalıcı bir hale gelir, kan akımı azalması yada yavaşlaması sebebi ile dinlenirken hatta uyurken bile ağrıların dinmemesidir. Hasta kişi çoğu kez bacaklarını yataktan aşağı sarkıttığında daha rahat ederler. Çok ileri ağrılarda ayak parmaklarına kadar ağrılar ve yaralar oluşabilir. Bu yaralar uzun süre geçse de iyileşmeyebilir. Şeker hastalarında yara olsa da ağrı duymayabilir. İlk olarak topuklarda ve parmaklarda morluklar oluşur ve giderek siyahlaşır ve kangrene dönüşebilir.

Damar tıkanıklığı nasıl teşhis edilir?

Hastanın şikayetlerini dinleyerek ve başta bacaklardaki damarların nabızlarını muayenesi olmak üzere çeşitli muayene yöntemleri ile bacaklardaki atar damar hastalığı kolaylıkla teşhis edilebilir. Ancak daha detaylı değerlendirme gerektiğinde ve tedavi planlanıyor ise damar darlık ve tıkanıklıklarının anlaşılmasındaki başlıca görüntüleme yöntemleri renkli Doppler ultrason, bilgisayarlı tomografik anjiografi (BTA), manyetik rezonans anjiografi (MRA) ve anjiodur.

Varisli ayak

Tedavisi nasıl yapılır ?

Hastanın şikayetine ve olayın aciliyetine göre tedavi planlanır ve sanılanın aksine tıkalı her damar açılmaya çalışılmaz. Önce hastada damar tıkanıklığı yapan etkenler kontrol altına alınır ve hasta daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşturulur. Erken dönemde teşhis edilen damar tıkanıklıklarında yürüyüşle daha aktif bir yaşam, kilo verme, varsa şeker hastalığının ve hipertansiyonun tedavisi, yüksek kolesterol ve lipit düzeylerinin düşürülmesi ile tedaviye başlanabilir. Sigaranın bırakılması ve sigara içilen ortamlarda bulunulmaması önemli olup, diğer tedavi yöntemlerinin etkili olabilmesi için mutlaka gereklidir. Pasif ve hareketsiz hayattan daha aktif ve düzenli egzersiz yapılan bir hayata geçiş damar hastalıklarının tedavisinde önem taşır. Özellikle yürüyüş ağrısı şikayeti olan damar hastalarının haftada üç ya da beş günde birer saat yapacakları yürüyüş hem bacak damarları hem de vücut sağlığı açısından oldukça yaralıdır. Daha sağlıklı bir yaşama dönük bu değişiklikler yanında kanı sulandıran ve ağrısız yürüme mesafesini artıran bazı ilaçlardan da yararlanılabilir. Tüm bu yöntemlerle yürüme ağrısı olan hastaların %75 i büyük oranda rahat edebilirler. Bazı hastalarda ilaçlar ve yaşam tarzındaki değişiklikler yeterli olmaz. Özellikle kısa mesafelerde yürüme ağrısı olan yada istirahatta ağrı, ayaklarda yara ve gangren olan durumlarda bu tedavi tek başına yeterli değildir. Bu durumlarda tıkalı damarların açılarak ayağa ve bacağa giden kan akımının artırılması gereklidir. Ayağın ve bacağın kan akımının artırılması tıkalı damarların balon ya da stentlerle açılması yada damar ameliyatları ile mümkündür. Özellikle parmaklarında ya da ayaklarında gangren olan hastalarda bu gangrenli dokuların kesilmesi gerektiğinde çok dikkatli olunmalıdır. Gangren ya da yara bir buzdağının görünen kısmı gibi ayaktaki dolaşım sorununun gözle görülen kısmıdır. Diğer bir ifade ile bacağın yada ayağın tamamının dolaşımı kötü olup, bacak kaybedilmek üzeredir. Böyle bir durumda gangrene parmağın alınması olayı hiç bir şekilde çözmediği gibi daha da yaygın hale getirir. Bu tür durumlarda önce damarların açılıp, dokunun kanlandırılması ve sonra gangrene parmağın alınması bacağı kurtarır.

Endovasküler tedavi nedir ?

Tıkalı damarların anjio altında balon ve stent gibi bir çok yöntem kullanılarak açılması işlemi endovasküler tedavi olarak bilinir. Bu yöntem genelde lokal anestezi kullanılarak çoğu kez kasıktan damarın içine ilerletilen teller, kateterler, balonlar ve stentler aracılığı ile gerçekleştirilir. Son yıllarda bu alanda büyük ilerlemeler olmuştur ve eskiden açılamaz sanılan tıkalı damarlar, uzun tıkanıklıklar artık açılabilmekte ve yeni geliştirilen stentler, ilaçlı balon ve stentlerle çok daha uzun süreli sonuçlar alınabilmektedir. Bacaklardaki damar tıkanıklıklarının cerrahi tedavisi nasıl yapılır ? Çoğu kez uzun tıkanıklıkların suni ya da doğal bir damar grefti ile köprü (bypass) ameliyatı yapılmaktadır. Hemen her tıkalı damar için bypass ameliyatı yapılabilmektedir. Eskiden bypass yapılamayacağı sanılan diz altındaki yada ayaktaki küçük damarlara bile rahatlıkla bypass ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyatlar anjio ile tıkalı damarlar açılamadığında, ardışık uzun tıkalı damarlar olduğunda gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık