Domuz gribinden korunmanın yolları

Domuz gribinden korunmanın yolları

Domuz gribinden korunmanın yolları hakkında Dr.Yeşim Altınbaş tarafından yapılması gerekenleri sitemiz editörlerine bilgiler aktardı.

Grip hastalığının görünmesi sonbahar ve kış aylarında etkisini oldukça arttırmaktadır. Etkili ve bulaşıcı bir salgın olarak karşımıza çıkar. İnfluenza adıyla anılan bu virüsün birden fazla tipleri bulunmakta. Halk arasında domuz gribi tıp dilinde H1N1 diye adlandırılan virüs 2009 yılında büyük bir salgın oluşturmuştu Şu anda ülkemizde arada vakalar görünmekte bazıları ölümle sonuçlanmakta diyen Altınbaş, Domuz gribi bulaşma şekli öksürme, hapşırma, hava ile veya etrafta bulunan eşyalara el teması yapıldıktan sonra ağıza ve göze sürülmesi ile rahatlıkla bulaşmakta.

Domuz gribinden korunmanın yolları

Domuz gribi

Domuz gribi kuluçka süresinin 1-4 gün sürmekte, en fazla bu süre 7 gün arasında olmaktadır. Domuz gribi belirtileri olarak görülen yüksek ateş, titreme, halsizlik, kas ağrıları, boğaz ve baş ağrıları, öksürük olarak gözükmekte. bunun yanı sıra hastalarda ishal, kusma , bulantı gibi durumlarda olabilmektedir.

Domuz gribi tedavisi sırasında hastaya ağrı kesici ve ateş düşürücü verilmektedir. Vitamin destekleyici ilaçların yanında hasta bol sıvı tüketmeli ve dengeli şekilde beslenmelidir. Yatak istirahati mutlaka yapılmalıdır.

Domuz gribinden korunmanın yolları için neler yapmalıyız

Altınbaş domuz gribi olsun diğer gripler olsun korunmak için kişi hapşırma ve öksürme esnasında ağız ve burunlarını mutlaka bir mendil ile kapatması gerekir. Eller mutlaka dezenfektan edilmeli, sabun ile sık sık yıkanmalıdır. Kapalı ortamların mutlaka havalandırmalı çevrenizdeki eşyaların özelikle masa başı iş yapanların klavye mause gibi çok kullandıkları eşyaları temizliklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlardan uzak durmalı. Risk taşıyan hastaların grip aşılarını olmaları gerekmektedir.

Domuz gribinden korunmanın yolları anlatan yazı dizimizi okumanızda fayda bulunmakta

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık