Elektrikli otomobil almanız için 7 neden

3 yıl önce
Elektrikli otomobil almanız için 7 neden

Elektrikli otomobil almak için hala ikna olamadınız mı ? sizlere elektrikli otomobil almanız için 7 farklı neden sıraladık.

Elektrikli otomobillerin sürüşleri hem konforlu hem de düşük hızda sunduğu yüksek güç sayesinde daha zevkli kullanım sunmaktadır. Ama şunu unutmayın elektrikli otomobil seçmenin en önemlisi dünyamızda sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması ve çevre temizliğidir

İşte sizlere elektrikli otomobil almanız için 7 sebeb

1. Elektrikli otomobillerin en önemli özelliklerinden birisi neredeyse, hızlanırken hiç ses çıkarmamaları. Alıştığımız araçların içten yanmalı motorları hızlanma sırasında gürültü yapar fakat elektrikli bir Ford Focus’la iki ışık arasında hızlanırken hiç ses çıkarmadan ilerleyebilirsiniz ki bu sayede hem sürüşünüz daha konforlu, hem de çevre daha sessiz olacaktır.

2. Elektrik motorları ürettikleri gücü anında yere aktarabilir. Oysa benzinli veya dizel bir otomobilde, motordan maksimum gücü alabilmek için belirli bir devir bandının üzerine çıkmış olmanız gerekir. Peki bu durum gerçek hayatta ne işe yarar? Hemen söyleyelim: Tesla kalkışta bir Audi R8’i geçebilir.

3. Tamam, sıvı yakıtla çalışan otomobiller kadar ucuz olduklarını iddia etmiyoruz fakat o kadar da pahalı değiller. Uçuk fiyatlı Tesla Model S’i bir yana ayırırsak, ki kendisi çok kaliteli ve değerli bir otomobildir, elektrikli araçlar günden güne ucuzluyor ve cazip finansman seçenekleriyle daha kolay ulaşılır hale geliyor.

4. Elektrikli otomobiller benzinli ya da dizel otomobillere göre çevreyi çok daha az kirletiyor. Tamam, elektriğin üretim metodu halen belirli bir oranda fosil yakıt kaynaklı olsa da, bu oran günden güne azalıyor ve dünya her halükarda daha az kirleniyor.

5. Çevre deyince gezegenleri düşünmenize gerek yok. İstanbul gibi kalabalık şehirlerin belli başlı caddeleri egzoz gazı (özellikle dizel dumanı çok tehlikeli) yüzünden çok fazla kirleniyor ve hava kalitesi insan sağlığına zararlı düzeylere gelebiliyor. Oysa bu caddelerdeki araçların tümü elektrikli olsa, şehirdeki insanlar daha rahat nefes alabilir.

6. Renault Zoe, Driver Power isimli ankete katılan Carbuyer ve Auto Express okurlarına göre, yürütme giderleri en ucuz olan otomobil. Kilometre başına 5-10 kuruşa yol alabilir; elektrik ihtiyacının, dolayısıyla elektrik fiyatının, daha uygun olduğu saatlerde aracınızı şarj edebilir; nadiren uğradığınız servisten ucuza çıkabilir ve elektrikli otomobil sahiplerine özel olarak sunulan avantajlardan faydalanarak cebinizi büyük oranda koruyabilirsiniz.

7. Petrol kaynakları sınırlı olduğu için, petrole bağımlı ulaşım metodları değişmeye mahkumdur. Şu an bu problemin en uygun çözümü elektrikte olduğu için önümüzdeki 10-20 yıllık dönem içerisinde birçok aracın elektrikli olacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden ‘Elektrikli otomobil alınır mı?’ sorusunu sormanıza hiç gerek yok. Cevap açık…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. buziy diyor ki:

  Bence cok yararli hem havaya hem dogaya yarari cok buyuk tabi ucuzolursa guzel olur

 2. Creafe diyor ki:

  Dolar olmuş 3 lira benzinin varili havalara uçmuş, en uygunu aslında elektrikli araçlar ama daha fazla yaygınlaşması lazım.

 3. veysel diyor ki:

  hükümette hbrit araba üretimine geçiyor yerli oto olarak bu sektör gelişmekte

 4. feyyaz diyor ki:

  Henüz seri üretime geçilmiş değil. Ama çok tercih edilecek bir model türü hibritler. En güzeli de çevre konusundaki avantajları

Yorum Yaz


Yukarı Çık