Erkeklerde fazla kilo sperm azaltıyor

Erkeklerde fazla kilo sperm azaltıyor

Ünlü haber kuruluşu BBC’nin yapmış olduğu bir haberde, Danimarka’da erkekler üstünde yapılan bir araştırma sonucu erkeklerde fazla kilo sperm sayısını azalttığı ortaya çıkmış. Araştırma’da kilolu ve zayıf erkeklerin sperm hücrelerinde farklı şekilde epigenetik izlerin olduğunu ve gen davranışlarının etkilediğini belirttiler.

Kopenhag Üniversitesi araştırmalarında erkeklerin kilo vermek için ameliyat olmak isteyen obezite erkekler üstünde inceleme yaptı. Araştırma tedavi başlamadan önce ki ve ameliyat geçtikten sonra yapılan spermleri inceledi.

Bu dönemler arasında 1 yıl sonunda sperm sayılarında olumlu derecede değişiklikler fark edilmiş. Sperm hücrelerinde genetiklerinde bir değişiklik olmamasına rağmen, bedende kendini ifade edecek şekilde epigenetik değişimler görülmüş. Bu değişimler genler üzerinde değişimlerin nasıl etkilendiği hakkında henüz bir bilgiye sahip olunmamakta. Fakat yapılan sperm örneklerinden bu değişikliklerin iştah kontrolünden tutun beyin gelişimine kadar birbirine bağlantısı bulunmakta. yaklaşık 5 yıl süren bu çalışma kilolu bir baba çocukları üstündeki etkisi evrimsel olabilmekte. Bolluk dönemlerinde çocuklar daha fazla yemek yemeleri ve büyümeleri teşvik sonucu yani babanın aşırı kilolu olmasından çıktığı gözlenmiş.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Erkek ve kadınlarda fazla kilo alımının cocuk sahibi olma sansını azalttıgına dikkat ceken uzmanlar, alınan kilonun sperm ve yumurta kalitesini etkileyerek dollenme oranını dusurdugunu belirtti.

Yorum Yaz


Yukarı Çık