Erkeklerde Yüz Estetiğinde Patlama Yaşanıyor

Erkeklerde Yüz Estetiğinde Patlama Yaşanıyor

Genç ve güzel bir yüz, sadece kadınların değil erkeklerin de istediği özellikler arasında yer alıyor. Estetik cerrahi operasyonları, doğal yollardan yapılan bakımların yetersiz olduğu durumlarda, erkeklerde genç ve dinamik bir yüz estetiği sağlama olanağı sunuyor

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, erkeklerde yapılan yüz gençleştirme işlemleri olan burun estetiği, göz kapağı ameliyatı, botoks, yağ dolgusu, yüz-boyun germe ve kepçe kulak ameliyatları hakkında bilgiler verdi.

GÜZELLEŞME SIRASI ERKEKLERDE

Günümüzde kartvizitimiz, yüzümüz ve bedenimiz olarak görülüyor. Bu sebeple gelişen sosyokültürel yapı ile birlikte, erkekler de görünümlerine dikkat ederek, estetik operasyonlara sıcak bakıyor. Operasyonların dinamik ve genç bir görünüm kazandırmasının yanı sıra mesleki başarıdaki etkisi de önemli rol oynuyor.

ERKEKLER YÜZÜNÜ GENÇLEŞTİRMEK İÇİN NE YAPIYOR?

Yüz gençleştirmek amacıyla erkeklerde yapılan uygulamalar, estetik ameliyatlar ve ameliyatsız estetik işlemler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Erkekte yüz estetiği ameliyatları denildiğinde akla ilk planda estetik burun ameliyatı, göz kapağı ameliyatı, yüz-boyun germe ve kepçe kulak düzeltme ameliyatı gelirken; ameliyatsız girişimlerde ise botox ve dolgu uygulamaları gelmektedir.

BURUN ESTETİĞİNDE EN ÖNEMLİ NOKTA…

Erkeklerde en sık yapılan estetik cerrahi girişim burun estetiği olmaktadır. Erkek burun yapısı, kadın burnundan estetik ve anatomik açıdan belirgin farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle erkeğe yönelik burun düzeltme operasyonu uygun teknikler kullanılarak konusunda uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde sonuç kadınsı görünüm ve geometriye dönüşür. Burun estetiğinde en önem verilmesi gereken nokta, burnun yüz ile orantısı, görünümü, deri yapısı, dudak-burun açısı, alın ve burun arasındaki mevcut yüz yapısıyla uygunluğu olmaktadır. Erkeklerde burun ameliyatı, estetik açıdan tercih edildiği gibi, solunum problemleri gibi sağlık sorunlarını çözme amaçlı da uygulanmaktadır.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATINI KİMLER YAPTIRMALI?

Erkeklerde uygulanan diğer bir yöntem de estetik göz kapağı ameliyatı olmaktadır. Düşük göz kapakları, sürekli yorgun ve uykulu bir ifade verdiğinden, özellikle iş hayatında erkekler için sorun yaratan önemli bir problemdir. Eğer hastada göz hastalıkları ya da tiroid hormon bozuklukları var ise öncelikle bunlar tedavi edilmeli ve sonrasında estetik göz kapağı ameliyatı yapılmalıdır.

Göz kapağı ameliyatları ehil ellerde yapılmaz ise, hastalarda gözlerini kapatamama, alt göz kapaklarının aşağıya doğru çekmesi, gözlerde kuruma ve hatta körlüğe kadar varan sorunlar görülmektedir. Ancak düzgün yapılmış bir cerrahi müdahale, kısa süre içerisinde çok etkili sonuçlar vererek, hastanın ifadesinde bir anda gençleştirme yaratmaktadır.

10-15 YAŞ GENÇLEŞMEK MÜMKÜN

Erkeklerde yüz ve boyun bölgesinde ilerleyen yaş ya da genetik nedenlere bağlı deformasyonlar oluşmaktadır. Bu da kişiye bitkin, üzgün ve yaşlı bir ifade katarak psikolojiyi olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yüz-boyun germe ya da gençleştirme estetiği sayesinde kişi olduğundan 10-15 yaş daha genç bir görünüme kavuşabilmektedir. Sarkma, derin çizgiler, fazla yağ dokusu ve deri giderildiğinde; yanak, dudak kenarları, boyun bölgesi; gergin, doğal, genç ve dinamik bir görünüme kavuşmaktadır.

EN ÇOK RAĞBET KEPÇE KULAK ESTETİĞİNE

Birçok erkeğin kendilerinde sıkıntı olarak gördüğü problemlerden biri de kepçe kulaklardır. Kepçe kulak, kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak öne ve yanlara doğru açılı durmasından kaynaklanmaktadır. Kadınlara nazaran kepçe kulak ameliyatlarına en çok erkekler rağbet etmektedir. Kepçe kulak ameliyatında kulaklar geriye çekilip küçültülebilmekte ya da simetrik hale getirmek mümkün olmaktadır. Çocukların kıkırdakları yetişkinlere nazaran daha yumuşak olduğu için kulağa şekil vermek daha kolaydır.

KIRIŞIKLIKLARA ÇÖZÜM: BOTOX VE DOLGU

Genellikle orta yaşlarda ve sürekli insanlarla iletişim halinde bulunan erkekler, alınlarında ve göz çevrelerinde oluşan kırışıklıklar için botoks ve dolgu uygulamaları yaptırmaktadır. Botox, kırışıklığa neden olan kasın fonksiyonunu engelleyerek etkisini hemen göstermektedir. Dolgu ise, uygun kalınlıkta iğne yardımıyla istenilen etkiye göre, kırışıklığın bulunduğu alanlarda cildin üst katmanı ile alt katmanı arasına ya da derin dokuya uygulanarak daha doğal bir görüntü elde etmeyi amaçlamaktadır.

Dolgu maddeleri sayesinde yüzde oluşan yorgun, mutsuz bir ifadeye neden olan derin kırışıklıklar, oluklar ve dolgunluk azalmaları gibi deformasyonlar engellenebilmekte, çökük ve oluk şeklinde olan yerlere de hacim kazandırılmaktadır. Botox ve dolgunun birlikte kullanımı daha etkin bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Posta Gazetesinden Alıntıdır

Erkeklerde Yüz Estetiğinde Patlama Yaşanıyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık