Ev Yapımı doğal yoğurt nasıl yapılır

Ev Yapımı doğal yoğurt nasıl yapılır

İçinde bulunan katkı maddelerinden dolayı hazır yoğurt tercih edilmemesini hemen hemen her yerde duymuşunuzdur. Peki bu kadar duyumdan sonra halen hazır yoğurt kullanıyorsanız bırakın diyoruz ve sadece 1 saat vakit harcayarak kendiniz daha doğal ev yoğurdu hazırlayabilirsiniz. Sakın benim yaptığım yoğurt tutmaz demeyin sizlere bazı ipuçları vereceğiz bakın bakalım nasıl yoğurt tutacak komşularınız sizden nasıl yaptığınızı isteyecek.

Doğal ev yapımı yoğurt

1 litre doğal süt, 1 yemek kaşığı organik yoğurt, 1 tatlı kaşığı şeker ve bir fiskelik tuz.

Sütü iyice kaynatın ve ılımaya bırakınız. Çok fazla ılıtmayın serçe parmağınız yanmayacak ama sıcaklık hissedilecek şekilde olsun. Bir kasenin içine 1 yemek kaşığı doğal yoğurt, üstüne şekeri ve tuzu atınız ve karıştırın. Az bir süt ekleyip çırpmaya devam edin. Ardından bunu sütün içine döküp mayanın her yerine dağılması için karıştırın. Tencerenin ağzını kapatın ve kapağın altına buharın çıkması için çok hafif açık bırakın. Ardından tencerenin her yerini bezle sarın ve 5-6 saat bu şekilde bırakın. Bu saatin sonunda örtüyü çıkartıp buzdolabında 6 saat kadar bekletin. Eğer Buzdolabına koyarken yoğurdun fazla sulu olduğunu düşünüyorsanız üstüne temiz bir mutfak havlusu serin. Bu sayede suyunu çekecektir.
Evde yoğurt yapımı

Yoğurdunuz tutmaz ise yapılacaklar

Sütünüz çok ılık mayalandığından tutmaz ise, yoğurt kabını sıcak su dolu bir leğen içine koyun ve üstünü kapatın birer saat arayla kontrol ediniz. Tutmuşsa sudan çıkartın

Sütten dolayı tutmaz ise buna pek bir şey yapamayız. İsteyen sütün içine biraz yoğurt katıp bir taşım kaynatın. Süt kesiği elde eder peynir gibi tüketirsiniz.

Asla paket süt kullanmayın. Organik yada günlük süt kullanın

ev yapımı yoğurt için yağlı sütler daha iyi tutar

Küçükbaş hayvanların sütü ile yapılan yoğurt daha sert olur

Yaz ayında yapıyorsanız sütün üstünü fazla örtmeyin, ekşimeye yol açar

İçindeki şeker mayalanmayı hızlandırır, tuz ise ekşimeyi geciktirir.

Maya fazla kullanmayın, yoğurt ekşir.

Koyu bir yoğurt istiyorsanız, kabın üstüne kapak yerine süzgeç ile kapatmayı deneyin

Tencerenizi mermer gibi sütü çabuk soğutacak yerlere değil, daha sıcak tutacak zemine koyun.

Mayalanma süresi ideali yazın 2,5 saat kışın 6 saattir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık