Göbek eritmek için baharat tüketin

Göbek eritmek için baharat tüketin

Diyebilirsiniz Baharatlarla göbek erirmiş diye. Evet aşağıda bahsettiğimiz baharatlar göbek yağlarını eritmekte olduğunu bilimsel olarak ta kanıtlanmış olup diyet yapanlara büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu baharatlar hangileri

HARDAL TOHUMU
Hardal bitkisinden elde edilmekte ve metabolizmayı güçlendirmektedir. Yapılan araştırmalarda, hardal bitkisinde homobrasinolit bileşeni, bulunmakta bu bilişen kas hücrelerini uyarmakta ve dayanıklılık katmaktadır.
Ayrıca uykunuza daha düzene koyan hormonlar hardalda bulunmakta. Bu hormon sayesinde bej yağlar olarak ifade edilen kalori yakan yağ hücreleri olan kısmı uyarmaktadır

Zencefil
Bu aromatik baharat, mide rahatsızlıklarında yatıştırıcı özellik taşıyor ama aynı zamanda kilo da verdiriyor. Antioksidan yönünden zengin olan bu baharat, acı biberde bulunan kapsaikin adlı bileşik ile yüklü.

Çalışmalar, kapsaikin maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ve sonuç olarak da kalori yaktığını gösteriyor. Metabolism dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre, zencefil gıda termik etkisini artırır ve tokluk duygusunu destekler.

Biberiye
British Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilo alımına sınır koyar. Açlık kan şekeri, sekiz ila 12 saat yiyeceksiz kalındığında (genellikle gece) ölçülen şeker değeridir.

Bir başka çalışmaya göre, polifenol ve flanonoid bileşenlerini içeren biberiye Tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine yardım eder. Biberiye çayı da zayıflamak isteyenlere oldukça fayda sağlar.

Zerdeçal
Kurkuminden gelen pigment, doğrudan vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimyasaldır. Enflamasyonu kontrol altına almak, vücudun metabolizmayı uyarıcı bir hormon olan leptini kabul edebilirliğini geliştirir.

Bunların yanında zerdeçalın birçok faydası daha vardır.

PUL BİBER
Baharata acı tadını veren kapsaikin maddesi, metabolizmayı hızlandırmayı sağlar.

Hollanda’da yapılan bir çalışmada küçük dozlarda her yemeğe pul biber katmak (2.56 mg kadar kapsaikin), negatif enerji dengesi artmış yağ oksidasyonunu artırarak vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik eder.

KIRMIZI BİBER
Acı yemek, kalori yakmasının yanı sıra iştahınızı da frenlemeye yardım eder.

Perdue Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, normalde kırmızıbiber sevmeyen katılımcıların beslemesine altı hafta boyunca kırmızıbiber dahil edildiğinde, açlık seviyelerinde bir düşüş yaşadıkları gözlemlendi. Tıpkı zerdeçal gibi bu baharat da bağışıklık sistemini güçlendirmeye, soğuk algınlığı ve bakterilerle mücadeleye yardım ediyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Sansyorumu diyor ki:

    Sanırım denemediğim bir şey kalmadı bende bu boğaz oldukça bu göbekte erimez:) Ancak bunu denemek isterim belki faydalı olur. Teşekkürler.

  2. Emziren Anne diyor ki:

    Eyvahlarım olsun ! Demek bu kadar baharat tüketmesem ne halde olacağım:)
    Yalnız hardal tohumunu kullanmıyorum hiç. Yemeklerde kullanmak üzere deneyeceğim, uykuyu da düzenliyor olması çok ilgi çekici. Mutlaka edinip bir bakacağım etkilerine:)

Yorum Yaz


Yukarı Çık