Göz için lazer ameliyat

Göz için lazer ameliyat

lazer ameliyatLazer Ameliyatlar Göz için Güvenlimidir.Peki Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeliyiz.

Artık gözlüklerden kurtulmak  istiyorsunuz ve lazer ile ameliyat olup bu hastalıktan kurtulmak.Ancak içinizde bir kuşku var ameliyat nasıl olacak ameliyat sonrası neler olacak tedavi  faydalı gelecek mi diye kafamızda sorular oluşmakta bu sorulara kısaca cevap vermek istiyoruz

LASIK

Koltuğa oturduğunuzda gözünüze damla damlatılacak. Bölge temizlenecek ve gözlerinizi açık tutmak için lid speculum adlı bir alet gözünüze konulacak. Ve kornealarınıza vakum uygulanırken göz bebeklerinizin etrafında çember oluşacak. Görüntü netliği azalacak. Mikrokeratome denilen bir çeşit bıçak cerrahın uygun gördüğü şekilde korneanızdan bir parça alacak.

Çember ve microkeratome uzaklaştırıldıktan sonra, etrafı blur görmeye başlayacaksınız. Doktor aldığı parçayı yerine yerleştirdikten sonra ışığa bakmanızı isteyecek.

Sonra bir objeye odaklanacaksınız, daha önceden programlanmış lazer korneanıza şekil verirken bir ses duyacaksınız, aynı zamanda yanık saç kokusu gelecek. Bu yapıldıktan sonra çıkarılmış korneanız yerine yerleştirilecek.

PRK

PRK, LASIK’e çok benziyor sadece bütün işlem lazerle yapılıyor. Katlama yapılmak yerine, üst yüzey lazerle taşınıp ve çıkan kornea yeniden şekillendirilmektedir. PRK, LASIK’ten daha güvenli olsa da, iyileşme süresi daha uzun. PRK korneayı yüzerken, LASIK kesiyor.

Kaç parmak görüyorsun?

Ameliyattan sonra gözleriniz büyü yapılmış gibi düzelecek. Tam olarak görüntünün oturması 3-6 ay sürebilir. Bu sırada doktora kontrole gidilmeli. Operasyondan sonra oluşabilecek tahrişler için ilaç yazılmalıdır. LASIK veya PRK miyop (yakını görme), Hipermetrop(uzağı görme) veya astigmat olanlara yardımcı olur. Eğer bu rahatsızlıkların birkaçına sahipseniz, bazı kurallara uymanız koşuluyla lazer operasyonu yapılır.
Eğer lensinizin veya göz numarasının son bir yıl içinde değiştiyse ameliyatı olmazsınız, göz numaranız değişmeye devam ediyor demektir. 20 yaşından genç olanlar veya görüşlerini etkileyen ilaç alanlar, ve diyabet olalar ameliyatı olmamalılar.

Ameliyata hazırlanmak için lens takanlar, ilk değerlenmeden önceki 2-4 hafta arası lensleriniz takmamalısınız çünkü korneanın şeklini değiştirirler. Ameliyat günü suratınıza krem veya kolonya sürmemelisiniz sonrasında problem yaratabilir.

Korkmayın

Yapılan çalışma bir sihirli tedavi değil. Hatta bazılarında kesin sonuca ulaşılamayıp, daha sonrasında gözlük takmaya devam edenlerde oldu. 20/20 görme sağlanamayanlara ilave tedaviler uygulanmalı. Çok i,yi görmeye başlayanlar, bir süre sonra eski göz bozukluklarına dönebilirler.

İki gözünüzün aynı anda tedavi edilmesi riskli olabilir. Bu uyarılar sizi ameliyat olmaktan vazgeçirmesin, birçok insan neredeyse mükemmel görüş açısına sahip olarak ameliyattan çıktılar. Gözlüklerinizi bir kenara atıp ve bir daha hiç takmayacak olmanız çok güzel bir şey değil mi?

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Anonim diyor ki:

    Arkadaslar yardım ıstıyorum

  2. semiha diyor ki:

    8 numara gözlük kullanıyorum lazer yaptırmak istiyorum ama korkum var yaptıran arkadaşlar varmı fikir verecek

Yorum Yaz


Yukarı Çık