Güneş ışınlarından korunmanın püf noktaları

Güneş ışınlarından korunmanın püf noktaları

Yaz geldi diyebiliriz artık, güneş kendini göstermeye başladı sıcaklarda gittikçe artmakta. Güneşin olumlu etkileri yanı sıra cildimize zararları da bulunmakta. Güneşin cildimize vereceği tehlikeli ısınlardan korunmak için bazı önerilerimiz olacak

Bilmeniz gereken fazla güneş ışığı alındığında zamanla derimizde incelmeler, kırışıklıklar ve cilt kuruluğuna sebep verir. Erken yaşlanma ve deri kanserleri meydana gelebilir.

Güneş ışınlarından korunmanın yolları

Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde (11.00 ile 15.00 arasında) güneşe çıkmamaya özen gösterin./·Gölgede oturun.·Şemsiye ve şapka kullanın. Açık renk giysiler tercih edin.·Güneşten koruyan ürünleri bilinçli olarak kullanmaya çalışın. Yüz, omuz, ense ve boyun gibi daha yoğun olarak güneş ışınlarından etkilenen bölgeler sürekli güneşten koruyan ürünler kullanılarak korunmalıdır.

·Erişkinler deri tiplerine göre farklı koruma faktörlü ürünler kullanmalı·Güneşten koruyucu ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulayın..Güneş koruyucu kremleri cildinize yeterli miktarda ve kalınlıkta sürün.

Güneşten koruyan ürünler deriye eşit miktarda yedirilerek, havuza veya denize sık sık girildiğinde, havlu ile kurulanıldığında ve terlendiğinde gün boyunca uygulanmalıdır.
güneş
Tedavi amacı ile doktor tarafından verilen kimi ilaçlar (antibiyotikler, doğum kontrol ilaçları vb.) derinin güneş ışınlarına karşı duyarlılığını artırır. Bu durumda doktorun önerileri doğrultusunda güneşten korunmak tercih edilmelidir.

.Çocuklarda deri tipine bakılmadan yüksek faktörlü ürünler kullanılmalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklar kesinlikle korunmasız güneşin altında bırakılmamalıdır.

Çocuklarda güneşten korunma yönteminin giysilerle (açık renk şapka ve tişört vb.) desteklenmesi gerekir./Ailede okul çağına gelen çocuklara güneşten korunma yöntemleri anlatılmalı; güneşten koruyan ürünleri kullanmaları ve uygun giysileri giymeleri sağlanmalıdır./Çocukların su kaybını önlemek amacıyla yeterli miktarda su içmeleri sağlanmalıdır.

KORUYUCULARIN ETKİLERİ ÇOK ÖNEMLİ• Güneşten koruyan ürünlerin, yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UV-A ve UV-B filtreleri içermesi gerekiyor.

Deriye yüksek oranda emilimi olmalı/Nemlendirmeli,/Suya, denize, terlemeye, buharlaşmaya, sürtünmeye dayanıklı olmalı/Kokusuz ve renksizolmalı/Etki süresi uzun, kullanımı kolay olmalıdır.
güneş 2

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık