Güveçte Pırasa

Güveçte Pırasa

Pırasa kış günlerinde sofralarımızda muhakkak yer alması gereken sebzelerinden biridir. Pırasanın, içinde antioksidan etkili gallik asit olduğundan yaşlanmayı geciktirir. Bunlardan bahsettikten sonra sizlere güzel bir pırasa yemeği tarifi verelim. Bugünkü tarifimiz Güveçte pırasa yemeği
Güveçte pırasa yemeği için Malzemeler:
2 Kg pırasa körpe olmasına dikkat edin
4 tane orta boy domates
1 Yemek kaşığı şarap sirkesi yada elma sirkesi
2 yemek kaşığı çeşnilik ot ayıklanmış olmalı
Tuz ve karabiber

Önce Pırasaları bir güzel temizleyin. Daha sonra Yeşil kısımlarını, tencere içine girecek şekilde aynı boyda keselim. Kestiğiniz bu yeşil kısımları birbirine güzelce bağlayın ve tencereye tuzlu su doldurup 20 ila 30 dakika arası pişirin. Pişirdikten sonra süzgeçten güzelce geçirip süzelim. Süzülen pırasaları iyice sıkın güzel sıkınki suyu iyice çıksın. Güveç kabımızın içini streç filmle kaplayalım ,şunu unutmayın ki streç filmde birkaç tane küçük çentik açalım ki yemeğin suyu akabilsin. Daha sonra Pırasalarımızı güveç kabın içine güzelce yerleştirelim ve 1,5-2 saat civarında serin bir yerde bekletelim, Bu arada biriken suyu da zaman zaman boşaltın.

Bunları yaptıktan sonra, domatesleri haşlayıp soyuyoruz. Soyduğumuz Domatesleri sirke ve çeşnilik otlar ile birlikte robottan güzelce geçirdikten sonra sosumuzu elde edelim, daha sonra tuz ve karabiberi ilave ediyoruz. pırasaları kalıp almış bir şekilde düzgünce güveçten çıkartalım ve hazırladığınız sos ile servis yapın.
afiyet olsun…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık