Hamilelik sonrası nasıl kilo vermeliyiz

Hamilelik sonrası nasıl kilo vermeliyiz

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarını büyük bir heyecan sarar, Dünyaya getirecekleri bebeklerini bir an önce kucağına almak ister. Tabi bu sırada hamilelik esnasında almış olduğu fazla kiloları nasıl vereceklerini düşünmeden de edemezler. Doğum yaptıktan sonra yapılan bilinçsiz diyetler neticesinde annelerde çeşitli hastalıklar meydana çıkabilir, sütten kesilmeler görülebilir.

Doğum yaptıktan sonra forma girmenin yolları

Beslenmemiz nasıl olmalı ?
Doğumdan sonra emzirme dönemi oldukça önemlidir. Bebeğinizi tek beslenme kaynağı anne sütünü azaltmayacak şekilde beslenme planı yapmak gerekir. Süt, sebze, Tahıl, meyve ve et mutlaka beslenme şeklinizde bulunması gerekenlerdir. Üç ana öğün düzenli bir şekilde alınmalıdır. Et ürününü öğlen ve akşam yemeklerinizde tavuk, balık yada kırmızı ete yer vermeniz gerekir. Sabah kahvaltılarınızda peynir ve sütü eksik etmemelisiniz. Bunlardan hariç fındık, badem ve cevizde tüketmeniz gerekmektedir. Öğünlerinizde salata ve ekmek mutlaka olmalıdır. Ekmek tüketmek istemiyorsanız sıvı alma olayınızı arttırmak için çorba tercih edebilir.

Diyet yapmak için 4 ay beleyiniz.
Hamilelik zamanında alınan kiloları vermek için 4 ay beklemelisiniz. 4 ayın sonunda diyet yapmaya başlayabilirsiniz. diyet yaparken alacağınız öğünlerin saatlerini listeye bağlı kalmayabilirsiniz.. Uygulamış olduğunuz diyet programında annenin ayda 2-2,5 kilo vermesi normaldir. Unutmayın emzirme dönemindesiniz fazla kilo vermek size ve bebeğinize zarar verirsiniz.

Sıvı alımını atlamayın
Bebek emziren anneler için gebelik döneminden daha fazla sıvı almalısınız. Almış aldığınız su sütün salgılanmasıyla süt miktarında değişmesine olanak verir. Günlük almanız gereken sıvı 3000ml olmalıdır Bu miktarı kısaca 12 su bardağına karşılık gelen sıvı çeşitleridir. Unutmayın sıvı alırken cay ve kahve tüketimini azaltın nedeni ise sütün verimliliğini azaltır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık