Hamileyken saç boyanır mı

Hamileyken saç boyanır mı

Hamileyken saç boyanır mı sorusuna uzmanların yaptığı açıklamalarda, hayvanlar üstünde yapılan klinik araştırmalarda hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatmak tehlikeli olduğunu konusunda hemfikirler. Ülkemizde yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu ilk üç ay saç boyatmak bebeğe oldukça zarar verebilmekte ve beyin tümörü veya katarak rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Eski saç boylarına göre şimdiki saç boyaları ne kadar güvenlide gözükse, içinde bulunan bazı maddelerden dolayı anne karnında gelişmekte olan fetüs için risk taşıdığı aşikardır. Hamile bayanların içinde formaldehit bulunan ürünlerden kullanmaması biraz olsun riski azaltabilmekte. Kullanılan saç boyaların ağartıcı ve düzleştirici gibi özellikte olanların tehlikeli kimyasal içeriklerin bulunduğu ve bu maddeler deri yolu vasıtasıyla emilerek annenin dolaşımına girdiği ve kanından plasentaya geçerek fetüsün kan dolaşım sistemine girebilmektedir. Bu şekilde hamilelikte saç boyası kullanan bayanların bebeklerinde nöroblastom ve katarak rahatsızlıkların daha sık görüldüğü ortaya çıkmakta.

Bebeklerde göz rahatsızlıkları arasında konjenital katarakt, yani göz merceği doğumdan sonra tek veya çift taraflı olarak saydamlık özelliğini kaybetmesidir. Nöroblastom denilen hastalık ise sinir hücrelerinde meydana gelen bir tümör. Bebeklerde doğumdan sonra görülen en çok hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebeklikte oluşan kanser hastalıkların yüzde 10 bundan kaynaklanmakta.

saç boyatma

saç boyatma

Saç boyası tipi içeriği ne olursa olsun ister kalıcı ister bitkisel tüm saç boyalarında kimyasal maddeler içermektedir. Bu yüzden kişisel görünümünüzü bir kenara bırakıp, doğacak bebeğiniz için saç renk değişimini erteleyiniz. Ben beyazları gizlemek yada dip boyam geldi diyorsanız hamileliğin ilk 3 ayında yapmayın. 4 aydan itibaren bitkisel boyalar kullanabilirsiniz.

Saç boyası alırken içinde kimyasal maddelerden bisülfit; sodyum hidroksit türü saç boyalarını kullanmanızı önermiyoruz. Doğum sonrası bile bu tip saç düzleştiren boyalar yerine fön yada maşa kullanmanız sağlığını açısından daha doğal olacaktır.

Saç boyama ile ilgili diğer bir yazımız hangi aralıklarla saç boyaması yapmanız gereken yazı dizimizi, ve saç düzleştirmede sorun yaşıyorsanız Saç düzleştirmede doğal yöntem ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan beğenerek takip edebilirsiniz. Başka bir yazımızda tekrar görüşmek üzere bizden ayrılmayın.

34numara editör grubu

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık