Hastalıkların Şifası ıhlamurun faydaları

Hastalıkların Şifası ıhlamurun faydaları

Hastalıklar kış ayının gelmesiyle kapıları çalmaya başladı ve kurtarıcı olarak ıhlamura yöneldik. Bu durumlarda en çok şifa kaynağı olan ıhlamurun faydaları hakkında sizlere bahsetmek istedik.

Güzel aroması ve kokusu dışında ateş düşürücü özelliği, öksürüğe karşı etkisi, nezle ve gribe iyi gelmesi sebebi ile özellikle kış aylarında bolca ıhlamur tüketilir.

Avrupa da ıhlamur yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur ağacının 2 türü bulunmakta, farklılıkları sadece yapraklarının birbirinden farklı büyüklükte olmasıdır. Ihlamurun faydaları arasında halk arasında sinirleri yatıştırma ve kaygı giderici olarak kullanılmasıdır. terlemeye teşvik eder, Ateş düşürür ve özellikle bronşit ve öksürüğe iyi gelmektedir. Bunun yanında Nezle ve grip ile mücadele etmede baş rolü oynar. ishal tedavisinde etkili olup, Kan basıncını düşürür ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Ihlamurun faydaları arasında sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına ve kas spazmlarını giderici özelliği vardır.

Safra kesesi rahatsızlığı olanlar bolca tüketmeli, Boğaz ağrılarına karşı tedavi edici özelliği ve hazımsızlık çekenlere iyi gelmektedir. Çarpıntıyı gidermekte, vücutta biriken toksinleri atak ve doğal botoks etkisi sağlar.

Ihlamurun faydaları değindik te çayı nasıl hazırlanır

Yemeklerden sonra çay yada kahve içiyorsanız bunun yerine ıhlamuru tercih edin. Ihlamur çayını hazırlarken bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kuru ıhlamur koyun. Ihlamuru suyla birlikte kaynatmayınız, ilk olarak suyu kaynatın ve demliğe koyduğunuz ıhlamurun sütüne kaynamış suyu dökün ve 10 dakika kadar demleyin. Yemek sonrası 3 kere ıhlamur çayını içebilirsiniz.

ıhlamurun faydalarından bahsettik peki yan etkisi yok mu derseniz eğer tavsiye edilen kadar tüketirseniz zararı yok. Ancak daha uzun süre kullanırsanız, kalp çarpıntısı olabilir. gebe ve emzirme döneminde olan kadınlar ıhlamur içmeden önce doktora danışmalıdırlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık