Her gün yürü ömrüne 7 yıl kat

2 yıl önce
Her gün yürü ömrüne 7 yıl kat

Evet yanlış okumadınız. Günde sadece 25 dakika yürümek ömrünüze 7 yıl katmakta. Uzmanlar hareket etmenin önemini vurgulayarak, hayatımızda küçük bir değişiklikle sadece 25 dakika yürümek az sayılmayacak bir rakam olan 7 yıl katmakta

Her gün yürümek ömre 7 yıl katıyor!

Uzmanlar teknoloji ile gelişen hayatta insanların hareket alanı kısıtlı olduğu için bir çok insanın gerektiği kadar hareket etmeden yaşadığını vurgulamakta. Özellikle masa başında çalışan insanlar günün çoğu kısmını oturarak geçirdikleri için hareket etmekte daha tembel kalırlar. O yüzden hareket etmek insan sağlığı için çok ama çok önemlidir.

Almanya’daki Saarland Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma hergün 25 dakika boyunca hızlıca bir şekilde yürümenin insan hayatına ortalama 7 yıl katabileceğini ortaya çıkarttı.

Her gün yürümek ömre 7 yıl katıyor!

Araştırma kapsamında sigara kullanmayan ancak düzenli olarak egzersiz de yapmayan 30 – 60 yaş arası 69 kişiyi incelemeye alan uzmanlar, deneklere 6 ay boyunca düzenli olarak egzersiz yaptırdı ve onların kan testlerinde büyük bir iyileşme görüldüğünü, egzersiz sayesinde “Yaşlanan DNA’larının iyileşme ibareleri gösterdiğini” söyledi.

KALP HASTALIĞINDAN ÖLME RİSKİNİ YARIYA İNDİRİYOR
Uzmanlar elde ettikleri sonuçların orta derecede düzenli egzersiz yapmanın bir kişinin 50’li ve 60’lı yaşlarında kalp hastalığından ölme riskini yarıya indirdiğini gösterdiğini de dile getirdi. Araştırmacılar düzenli egzersizin bir antidepresan olduğunu ve beyin fonksiyonlarını geliştirip bunamanın başlangıcını geciktirdiğini de söyledi ve “Egzersiz yapmak insan ömrüne 3 ila 7 yıl ekliyor” dedi. Araştırma sonuçları Avrupa Kardiyoloji Topluluğu’nun (ESC) yıllık kongresinde açıklandı.

Kaynak:Hürriyet

Her gün yürü ömrüne 7 yıl kat Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. nedim diyor ki:

    Sağlık açısından en faydalı spor yürüyüş yapmak

Yorum Yaz


Yukarı Çık