Hoşgörünün simgesi aşure tarifi

Hoşgörünün simgesi aşure tarifi

Kadınlar içim mutfaktaki büyük sınavlarından biridir. Aşure yapmak zor gözükse de sonunda vermiş olduğunuz o lezzet sizi inanılmaz bir keyif ile başbaşa bırakır. Aşure en öenmli kılan olaylardan biri kıvamıdır. Komşular dağıtır ve başlarız kendi kendimize eleştiriye, tadı fazla, çok koyu olmuş, malzeme eksik gibi cümleler kurmaya. Aşure tarifinde eskiden tatlandırmak için pekmez kullanılırmış, şimdi toz şeker kullanılıyor neymiş pekmez aşureyi karartırmış. Bazıları içine incir bile koymazlar kararmasın diye. Aşure sevmek kişiden kişiye değişmekte kimileri tane kimileri daha cıvık bazıları fasulyeden haz etmez veya üstündeki tarçından hoşlanmaz. Öyle bir tatlıdır ki bu aşure karışanı görüşeni eksik olmaz, birine beğendirsen birine beğendiremezsin.

Aşure tarifi içinde 40 çeşit bakliyat bulunmakta. Hangimiz bu kadar tarifi aklımızda tutarız, ama bu bakliyatlar bir araya geldiğinde ortaya çıkan eser görülmeye değerdir. bu bakliyatlar dan inciri pek koymadıklarını söylemiştik, ama unutmayın kuru incir kalp sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir.

Lafı fazla uzatmayalım Aşure tarifine geçelim

1,5 su bardağı temiz aşurelik buğday
1 bardak nohut
1 bardak kuru fasulye
1 çay bardağı kuru kayısı
1 çay bardağı kuru incir
1 çay bardağı kuru üzüm
1 fincan pirinç
tat zevkinize göre toz şeker
sıcak su
asıre malzemeleri
Süslemesi için
Ceviz, tarçın, Nar taneleri, 1 tane portakal kabuğu

Aşure yapılışı
Nohutları, buğdayı ve fasulyeyi akşamdan ayrı kaplarda ıslatınız. Sabah olunca bunları yine ayrı kaplarda haşlayınız. Buğday suyu hariç tüm haşladıklarınızın suyunu süzünüz. Süzme işleminden sonra bir tencereye boşaltın. Üstüne bir kahve fincanı pirinç koyun. İncir ve kayısıları misket büyüklüğünde kıyınız ve tencerenin içine boşaltınız. Hepsini iyice kaynatınız. Krem şekline gelince tadını istediğiniz şekilde şeker katınız ve kaynatmaya devam ediniz. Suda azalma olursa göz kararı sıcak su katın. Tüm malzemeler yumuşak olunca altını kapatıp kaselere boşaltınız. Portakal kabuğunu zar şeklinde doğrayınız ve kabın içinde az su ile haşlayınız. Acı suyu çıkınca sudan geçirin. Aşurenizin üstüne bu kabukları, cevizleri, tarçını ve nar taneleri ie süsleyip servis edin.

Aşurenizi buzdolabında 1-2 gün saklarsanız daha lezzetli olacaktı ancak ağzı kapalı kapta saklamalısınız. Çok büyük kaseler kullanmayın

Afiyet olsun

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık