İstanbula Yakın günübirlik gezilebilecek yerler

İstanbula Yakın günübirlik gezilebilecek yerler

Kısa tatillerinizde yada  küçük kaçamak yapmak istediğinizde 1-2 günlük tatil için İstanbul’a uzak olmayan yakın tatil kaçamakları yapabileceğiniz adresleri bir araya topladık

Hemen hemen her dönemde gidebileceğiniz seyahat etmek için doğa ve denizle birlikte olmak istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz

Ağva

İstanbul’a 100 km uzaklıkta. Kumsalı, koyları, kayalıkları ve orman ile iç içe görüntüsü ile Ağva, şehirden gelenlerin kendilerine pozitif enerji yükledikleri bir enerji noktası haline gelmiştir.

Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl, Ağva da görülmesi gereken yerler… İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta olan Ağva, küçük otelleri, muhteşem doğası ile iyi bir seçim.
Ağva, denize girebileceğiniz, doğada yeşillikler arasında yürüyüş yapabileceğiniz, nehir kenarında köy kahvaltısını tadabileceğiniz tesislere sahip.
Şile
Şile doğru zamanda gidildiğinde insana keyif veren bir yer. Yaz aylarında özellikle haftasonu uzak durmakta fayda var..
Çünkü günü birlik Şile’ye giden onbinlerce İstanbullu oluyor. Ama baharda deniz mevsimi henüz açılmamışken harika. Baharda plajların sakinliği insanı mest ediyor
Poyrazköy

Yılların değiştiremediği balıkçı köyü Poyrazköy, Boğaz’dan Karadeniz’e çıkışta en güzel manzaraya sahip olan bölgelerden birinde.
Uzun yıllar askeri bölge olması nedeniyle dokusunu fazla yitirmemiş bir sahili var. Restoranları ve manzarası nedeniyle tercih edilebilir. Coğrafi olarak Karadeniz ve Marmara’nın kesiştiği son nokta olması burayı özel kılıyor.
Anadolu Feneri

Anadolu Feneri İstanbul’a yarım saat uzaklıkta Karadeniz’in hırçın dalgalarının eskitemediği küçük bir köy.
Anadolu Feneri de özellikle bahar ve yaz aylarında haftasonu dinlence ve piknik keyfi için uygun yerlerden birisidir. Karadeniz kıyısına inildiğinde doğa ve manzara güzel, piknik imkanı için ideal.
Anadolu Feneri dalgakıranı içerisinde yer alan balık restoranlarında da deniz ürünleri keyfini çıkarmak mümkündür
Riva

İstanbul’a yarım saat uzaklıktaki Riva, son yıllarda daha fazla bilinir oldu. Özellikle hafta sonu İstanbullularla dolup taşmaya başladı. Denizi, kumsalı ve keyifli manzarasıyla gidilmesi gereken rotalardan.
Polonezköy

Polenezköy, yeşilliklerin binbir tonunun hakim olduğu doğası, kır restoranları, butik otelleriyle tam bir cennet… İstanbul’a bu kadar yakın olan bu doğa harikası haftasonları adeta insan akınına uğruyor
İstanbul’a 25 km uzaklıkta. Şehrin karmaşasından uzak, doğayla baş başa, keyifli bir yemek, yemyeşil doğanın içinde huzur dolu anlar geçirebileceğiniz bir yer.
Polonezköy’e gitmişken 1912 yılınde inşaatına başlanan kiliseyi mutlaka görün. Kilise papaz eviyle birlikte 1914 yılında bitirilmiş. Kilisenin yanı sıra Atatürk’ün Polonezköy’ü ziyareti esnasında kaldığı evi de görmeniz mümkün.
Kilyos

Karadeniz’in en tehlikeli denizine sahip olan Kilyos, denizi ve birbirinden güzel sahilleriyle bir o kadar da insanı cezbediyor. Plajlar ilkbaharda oldukça sakin.
Kafa dinlemek için birebir. Yaz açılış partileri ile birlikte hareketlenmeye başlıyor. Bir çok küçük otele sahip olan bölge yavaş yavaş yenileniyor.
Kilyos’un diğer adı Kumköy. istanbul’a 60 km uzaklıkta. Adını botanik açıdan son derece zengin kumullardan alıyor.
Kilyos’ta göze ilk çarpan tarihi bina Cenevizliler döneminde yapıldığı bilinen kalesi oluyor. Askeri saha içinde kalan kale Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Ortasında bir sarnıç bulunuyor.
Rumeli Feneri

Marmara’nın Karadeniz’e açılan son barınağı olan Rumeli Feneri hala bakir bir balıkçı kasabası. Hırçın dalgaların kayalara çarpması etkileyici bir şölen.
Denizin süt liman olduğu zamanlarda da duru bir güzelliğe sahip. Adını aldığı fenere çıkmak altında bir yatır olduğu için pek mümkün değil.

Garipçe

Garipçe, Rumelikavağı ile Rumeli Feneri’nin arasında saklanmış, balıkçılıkla geçinen küçücük bir balıkçı köyü.
Sarıyer’den sadece 10 km uzaklıkta olan bu köyden ne yazık ki 3. Boğaz Köprüsü geçecek. Bir kaç yıl sonra bu bakir halinden eser kalmayacak. Bu yüzden bir an önce gidip görmenizi tavsiye ederiz
Karaburun

Karaburun Çatalca’ya bağlı bir Karadeniz sahili. Büyükçekmece’ye 50 km uzaklıktadır. Mükemmel plajı ve koyu ile göz kamaştıran Karaburun, İstanbul’un incisi olmaya aday.
Özellikler hafta sonları Karasu Plajı tam bir panayır yerine dönmektedir.

Kastro

Tekirdağ’ın Karadeniz’e açılan tek kıyısı olan Kastro dişbudak ağaçlarıyla süslü yemyeşil bir koy.
Koruma altındaki bu milli parkta denize girebilir, Bahçeköy Deresi’nde deniz bisikletiyle gezebilir ya da muhteşem ormanda yürüyüş yapabilirsiniz

Kefken

İstanbul’a 160 km uzaklıkta. Kefken aslında bir balıkçı kasabası. Kefken merkeze geldiğinizde, limanı ve balıkçı teknelerini karşınızda buluyorsunuz.
Kefken yakınlarında bulunan koylar ise bakirliği ile cezp edicidirler. Özellikle Cebeci kumsalı ile bir tatil beldesi özelliği taşımaktadır.

Kerpe

İstanbul’a 150 km uzaklıkta. İşte bu uzaklık Kerpe’nin popülerliğinin günbegün artmasında başlıca faktördür
İstanbul’un yanı sıra Ankara içinde ulaşım güzergâhı ele alındığında yakın bir yer sayılır.

Kıyıköy

Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli’nin bir ilçesi. İstanbul’a 164 km. uzaklıkta huzurlu bir tatil merkezi
Kıyıköy’de doğaya ve tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz

Maşukiye

İstanbul’a 100 km uzaklıkta. İstanbula yakın olması sebebi ile son yıllarda popüler olan Maşukiye, kayak tesislerinin açılması ile birlikte ilgi odağı haline gelen kışın kayak merkezii oldu…
Ancak bölge yazın da doğa ve yeşil ile buluşmak isteyenlerin merkezi durumunda

Sapanca

İstanbul’a 100 km uzaklıkta. Sapanca, stresli şehir hayatından bunalıp kendini doğaya bırakmak isteyenler için vazgeçilmez yerlerden biri…
Yeşil ve Mavinin farklı tonlarını Sapanca’nın doğasında görebilirsiniz

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. mahmut3 diyor ki:

  Günübirlik gezmek için güzel yer önerileriniz olmuş, ben Şiler’yi tercih ederim bunlar arasında
  Teşekkürler,

 2. Gezbakalım diyor ki:

  Çok güzel yerler. İstanbul da yaşıyoruz çevremizdeki güzelliklerden haberimiz yok

 3. onur diyor ki:

  Ağvayı kesinlikle öneririm… Çok güzel, sakin ve huzur dolu bir mekan… Amacınız sadece kafa dinlemek ise tercih edebilirsiniz…

Yorum Yaz


Yukarı Çık