Kan şekerini tetikleyen 8 sinsi tehlike

Kan şekerini tetikleyen 8 sinsi tehlike

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek amacıyla yapılan hatalı davranışlar kan şekerinizin hızlıca yükselmesine sebep olabilir…

Kandaki şeker seviyesindeki bu değişikliğin ardından aynı hızda düşüş yaşanır ve bu dengesizlik kendimizi aç, halsiz ve yorgun hissetmemize neden olur.

Siz beslenme konusunda bilinçli davrandığınızı zannederken gözden kaçırdığınız sinsi faktörler kan şekerinizi etkiler. Sizler için bu 8 sinsi faktörü araştırdık…
kahvaltı öğününü atlamayın
Kahvaltıyı atlamak ne zaman iyi bir fikir oldu? 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kahvaltı öğününü atlayan fazla kilolu kadınlar öğle yemeklerini yediklerinde insülin ve kan şekeri oranları normal seviyenin oldukça üstüne çıkıyor.

Başka bir araştırmada ise, düzenli olarak kahvaltı yapmadan güne başlayan erkeklerin diyabet riski %21 oranında arttığı gözlemlenmiş.

Kan şekerinizi düzenlemek istiyorsanız, kahvaltı öğününü atlamayın!

Yapay tatlandırıcılar
Yapay tatlandırıcıların kan şekeriniz üzerinde normal şekerden daha iyi bir etki yaratmasını bekliyorsunuz değil mi?

Yani yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yapay tatlandırıcılar şeker seviyenizi kötü yönde etkiliyor. Farelere yapay tatlandırıcı veren araştırmacılar, kan şekeri seviyelerinin sade su içen farelere oranla oldukça yüksek olduğunu ortaya koydu.

Deneyde kullanılan hayvanların kan şekerini, farelere antibiyotik ilaç vererek düzenleyen araştırmacılar, yapay tatlandırıcıların bağırsak bakterilerini başkalaştırdığını ve bu değişimin de vücudun glukozu işlemesini etkilediğini söylüyor.

400 kişi üzerinde yapılan başka bir araştırmada ise uzun süre yapay tatlandırıcı kullanan kişilerin kan şekeri seviyelerinin, doğal şeker tüketenlere göre daha hızlı yükseldiği keşfedildi.Yapay tatlandırıcı kullanmakta ısrar ediyorsanız, tatlandırıcı tüketiminizi mutlaka kısıtlamalısınız.

karbonhidrat dikkat
Diyabet hastası kişiler yemeklerindeki karbonhidrat oranına daha çok dikkat eder, fakat son günlerde yapılan bir araştırma yalnızca karbonhidrat tüketiminin değil, yağ tüketiminin de kan şekerini etkilediğini iddia ediyor.

2011 yılında Journal of Nutrition (Beslenme Dergisi)’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmaya katılan kişilere yağlı bir yemek yerine geçecek özel yalı bir içecek içiriliyor. 6 saat sonra ise bu kişilere şekerli bir içecek içiriliyor. Araştırmada yağlı içecek içen kişilerin kan şekeri seviyesinin, yağlı bir şey tüketmedikleri zamankinden %32 oranında arttığı ortaya çıktı.

Öyle görünüyor ki, tıpkı karbonhidrat gibi, kanda bulunan yağ oranı da, vücudun şekeri kandan temizlemesini etkiliyor.

Bir fincan kahve kan şekerinizi etkiler mi?

Kalabalık gruplar üzerinde yapılan araştırmaya göre, kahve tiryakiliği 2. tip diyabet hastalığına yakalanma riskinizi düşürebilir. Diyabet hastası kişilerde oldukça etkili sonuçlar veren kafein, şeker sorunu bulunmayan kişilerde ise ters etki yaratıp, kan şekerini yükseltiyor.

Sabah kan şekeri seviyesi 120 olan bir kişi, yalnızca şekersiz seda kahve içtiğinde kan şekeri seviyesinin 200’e kadar çıktığını görebilir. Bazı kişilerin kan şekeri seviyesi kafein etkilerine karşı daha hassas olabilir.

Enfeksiyon Kapma
Soğuk algınlığı,grip ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonlu hastalıklarda, vücudun salgıladığı mikropsavar kimyasallar, kan şekerinizin düşmesine sebep olabilir.

Hastalıklar vücudun savunma mekanizmalarını alt üst eden bir stres biçimi. Vücuda daha fazla enerji vermek isteyen karaciğer, hastalık durumlarında normalden daha fazla glukoz üretir. Eş zamanlı olarak stres hormonları salgılanıyor ve hücrelerde insulin direnci geliştiriyor.

Hasta olduğunuz günlerde beslenmenize dikkat etmeli ve bol su içmelisiniz.

Diyabet hastalığı
Eğer diyabet hastalığınız ya da diyabet olma riskiniz varsa, kaliteli bir gece uykusu doktorunuzun önereceği ilaçlar arasında yer alır.

Hollanda’da tip 1 diyabet hastalarıyla yapılan bir araştırmada hastaların güzel bir gece uykusundan sonra insulin dirençlerinin %20 azaldığı keşfedildi. Dr. Patty Bonsignore, uykunun tedavi edici etkilerinin olduğunu söylüyor. Yeterli uyku uyumamak kronik stresin farklı bir biçimidir ve bu duruma gündelik stresleri eklediğinizde kan şekeri seviyeniz yükselir.

Sigara içmek

Sigara içmek tabii ki herkes için oldukça zararlı bir alışkanlık. Fakat şeker hastaları için sigara tiryakiliği biraz daha fazla önem taşıyor. 2011’de yapılan bir araştırmada incelenen kan örneklerinde nikotin seviyesi ne kadar yüksekse, kan şekerini ölçmek için uygulanan Hemoglobin A1c tahlilinin sonuçları da o kadar yüksek çıkıyor.

Kan şekeri seviyesinin yüksek olması da diyabete bağlı olarak görülen kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği ihtimalini arttırır.


Kullandığınız ilaçlara dikkat edin!
Astım hastalığında kullanılan steroidler, kolesterol seviyesini iyileştiren statinler ve tansiyon düşürmek için kullanılan idrar söktürücü ilaçlar kan şekerinizde görülen dengesizliğin sebebi olabilir.

Tüm bu ilaçlar diğer tıbbi durumlar için büyük önem taşıyor, eğer bu ilaçları kullanıyorsanız kan şekeri seviyenizi daha dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık