Karın Yağlarından Kurtulma zamanı

Karın Yağlarından Kurtulma zamanı

Karın bölgenizdeki yağ katmanlarına artık yeter dur deme vaktı geldi ve kurtulmak mı istiyorsunuz? Sizlere Bilim adamlarının en etkili karın yağlarını eritme egzersiz yönteminin ağırlık çalışması olduğunu açıkladı.

Harvard Toplum Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her gün 20 dakika ağırlık çalışması yapan kişilerin karın bölgesinde , her gün 20 dakika kardiyo yapan kişilere göre daha az yağ biriktiği ortaya çıktı.

Yaşınız ilerledikçe yağ kütleniz artarken kas kütleniz azalır. Özellikle kadınların karın bölgelerinde östrojen hormonu seviyesindeki düşüşle birlikte yağlanma görülür.

Havardlı araştırmacılar 40’lı yaşların egzersiz rutinlerini ve kilo almaya sebep olan koşulları 12 yıldan beri inceliyor. Bu inceleme sonucunda en az 20 dakikalık bir ağırlık çalışmasının karın bölgesinde yağlanma oluşmasını, aynı süre boyunca yapılan kardiyo egzersizlerine göre daha etkili bir şekilde engellediği ortaya çıktı.

Çalışma lideri Dr.Rania Mekary, “Özellikle kadınları incelemesek de, kadınlarda da aynı etkiler görülüyor.”dedi.

Bu mekanizma cinsiyetler arasında bir farklılık göstermiyor. Güç çalışmaları, kardiyo çalışmalarına göre çok daha fazla egzersiz sonrası oksijen tüketimi sağlar. Yani vücudunuz ağırlık çalışmalarınızdan 48 saat sonraya kadar kalori harcamaya devam edersiniz.

Araştırmada her gün düzenli olarak yapılan egzersizden bahsedilse de, ağırlık çalışmalarının faydalarını görmek için spor salonunda yaşamanıza gerek yok. En az haftada 1 defa tüm kas gruplarınızı çalıştırmayı hedefleyerek ve haftanın diğer günlerinde yoğun aerobik heraketleri yaparak karın bölgesindeki yağlarınızdan kurtulabilirisiniz.

Bu ağırlık çalışması yalnızca kusursuz bir vücuda sahip olmanızı sağlamaz, aynı zamanda yüksek tansiyon gibi karın bölgesindeki yağlanmadan kaynaklanan hastalık risklerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık