Kestane nasıl pişirilir

Kestane nasıl pişirilir

Kestane nasıl pişirilir konusunda takipçilerimizden bu aralar mailler almaya başladık. Özellikle Kestane soyamadıklarından şikayetçi olmuşlar. Kestane bilindiği gibi ekim ve kasım aylarında çıkmaya başlar ve oldukça lezzetlidir. Sizler için kestane pişirme yöntemlerinden bir derleme sunmak istedik.
Kestaneyi daha kolay soyabilmeniz için ilk yapılacak olay kestanenin bombeli kısmından boydan boya çizmekten geçer. Çizik atmak kolay bir işlem değil öyle güzel ayarlamanız gerekmekteki kestanenin içinde bulunan ince kabuğu kesmemek lazım ve pişme olayı gerçekleşince de parçalanmaması gerekmektedir. Buna en ideal bıçak tipi kısa boylu ve keskin bir bıçak kullanmanız gerekir.

Kestane nasıl pişirilir hakkında sırasıyla pişirme yöntemlerine bakalım

kestaneyi Haşlayarak pişirme

Kaynatma işleminden önce ilk olarak soğuk suya koyunuz ve ardından çıkartıp kaynar suyun içine atınız ve 20-25 dakika kadar kaynatmanız gerekmekte.

Kestaneyi Kebap şeklinde pişirmek

Evde kestane kebap yapmak en pratik yönü fırında kızartmaktır. kestanelerin üstlerine yine bıçak yardımı ile yatay ve çarpı şekilleri atınız. Çarpı şeklinde çizmenin sebebi oluşan baskıdan dolayı patlamaması içindir. Ardından kestaneleri fırın tepsisine koyunuz ve 15 derecede 20 dakika kadar pişiriniz Ateş üstünde yapacaksanız eğer alüminyum folyodan bir tabak yapınız ve bir kaç delik açın kestaneleri bu tabağın üstüne koyup ateşte pişirin

Kestane nasıl pişirilir dedik ama nasıl kolay soyulur derseniz Kestaneleri çizdikten sonra 1 saat tuzlu suda bekletiniz kabuklarında daha kolay soyulduğunu göreceksiniz

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık