Kireçlenmeye karşı her gün 6 bin adım atın.

3 yıl önce
Resim bulunamadı

YürümeGünde 6 bin adım atanlarda diz kireçlenmesi (artroz) riskinin azaldığı belirlendi.

ABD’deki Boston Üniversitesi’nden bilim adamları, diz kireçlenmesine eğilimli 1788 kişinin yürüyüş alışkanlıklarını 2 sene boyunca değerlendirdi.

Bilim adamları günde 6 bin adım atanlarda kireçlenme riskinin azaldığını, 7 bin adım atanların ise bu eklem hastalığından korunma şansının daha da arttığını gördü.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Daniel White, Dünya Sağlık Örgütü her gün 10 bin adım atılması önerisinde bulunsa da sonuçların 6 bin adımın da sağlık için yeterli olabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sabahları erken uyanarak yarım saat kadar yürümek, hem zihninizin açılmasına, beyninizin daha iyi çalışmasına hem de vücudunuzun esnemesine sebep olacaktır. İşte gitmeden önce erken kalkarak yarım saat kadar düzenli spor yaptığınızda farkı siz de göreceksiniz. Eğer erken kalkamamaktan yakınıyorsanız akşamları da çıkabilirsiniz. Eşiniz ile yada bir arkadaşınız ile akşam üstü güneş batmadan önce yapacağınız birkaç saatlik yürüyüş ile sağlıklı bir hayat sürmeniz mümkündür. Tabii kilo vermek yada sağlıklı yaşamak istiyorsanız bu sporu düzenli ve tempolu bir şekilde yapmalısınız. Ancak düzenli yapılan spor ile kilo verilebilir yada sağlıklı kalınabilir. Aheste yada yada yavaş yürüyüş yerine tempolu bir şekilde yürümelisiniz.

 

Yürümenin faydaları
Kemikler için son derece faydalıdır. Bu yüzden osteoporoz yani kemik erimesini engeller.
Kalp dostudur. Kalbiniz bu sayede güçlenir.
Bu sporun düzenli yapılması vücuttaki endorfin salgılanmasını arttırır. Bu sayede moral bozukluğunuz düzelir, kendinizi daha iyi hissedersiniz.
Dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için de gereklidir. Hareket eden insanlar daha kolay kilo verirler. Uzmanlara göre 10.000 adım atarak kilo verebilirsiniz. Tabii 10.000 adım deyince gözünüz korkmuş olabilir. Fakat evde, işte attığınız adımları düşünürseniz bunun çok olmadığını görebilirsiniz.
Fiziksel ve ruhsal denge sağlar. Stresten uzaklaşmanıza yardım eder.
Tüm kemik ve kas sisteminizi çalıştırır.
Özellikle ormanda, kırlarda yani yeşil alanlarda oksijenin bol olduğu yerlerde, temiz hava da alacaksınız. Temiz hava ile akciğerler güçlenir. Bronşit rahatsızlığı olan kişiler de sabahın erken saatlerinde oksijeni bol olan alanlarda yürüyebilirler.
Yapılan araştırmalar düzenli yürümenin kalp krizine yakalanma riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmalarda düzenli spor yapan kişilerin diğer kişilere göre erken ölüm riskinin daha az olduğu ortaya çıkmıştır.
Bel ve sırt ağrılarını azaltır.
Metabolizmayı hızlandırır.
Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Aynı zamanda uykusuzluğa karşı da etkilidir. Düzenli uyku sağlar.
Yürümek kolesterolü düşürür.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. kapalıyız diyor ki:

    Yürü Yürü nereye kadar

Yorum Yaz


Yukarı Çık