Kolesterol Düşüren Besinleri nasıl tüketmeliyiz

Kolesterol Düşüren Besinleri nasıl tüketmeliyiz

Yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen kalp ve damar hastalıklarının ana temelinin başında yatıyor. Özellikle yüksek kolesterol felç ve kalp krizine yol açmaktadır. Peki bu kolesterolümüzü nasıl düşürebiliriz. Kolesterol doğal besinlerle düşürmek mümkünmü Hangi Besinler Kolesterolü Azaltıyor. Öncelikle bu besinlerden bahsedelim ve size kolesterol savar besinlerden bahsedelim

Sırasıyla saymak gerekirse Ceviz,Yulaf Kepeği, fındık, badem, elma, soya, ahududu, keten tohumu, Balıklar, Greyfurt, Havuç, Bakliyatlar, Zeytinyağı, Domates, Yeşil ve siyah çay

kolesterol savarlar

Yulaf:Kolesterol düzeyine etki yapan besinlerin en çok denenmişi yulaf Kepeği olmalıdır. Yulaf zararlı (LDL) kolesterolü azaltır. Ama faydalı (HDL) kolesterolde bir değişim yapmaz. Yulaf kepeğinin sadece LDL kolesterolü değil kan şekerini, kan basıncını da dengelediğini ve kilo kontrolünü kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Günde 50-100 gr yulaf Kepeği tüketimi bile kolesterolü azaltır. Tüketilen Kepek miktarı arttıkça ki kolesterolde azalma belirginleşmektedir. Yulafı yağsız süt içinde beş dakika pişirerek, soğuk süte ilave ederek veya Doğrudan su ile her gün ilaç niyetine (!) Yiyebilir, yağsız yoğurda ilave edebilirsiniz.

Muhteşem Üçlü: Ceviz, fındık, badem:Ceviz, fındık, badem üçlüsünün etkinlik sıralaması da yukarıda ki gibidir. Her üçü de tekli doymamış yağlarının yüksekliği nedeniyle zeytinyağına benzer. Çoklu doymamış yağ oranı biraz daha yüksek olan ceviz aynı zamanda kalp dostu bir bitkisel omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asitten de zengindir. Bu yağlı tohumların posadan ve antioksidan vitamin ve minerallerden (E vitamini, Çinko, Selenyum) de zengin olduğunu, bu besinlerde bol miktarlarda bulunan magnezyumun HDL kolesterolü arttırabileceği ve trigliseridi azaltabileceğini, kan şekerini dengeleyip kalbi güçlendireceğini de hatırlatalım. Günde 100 gram bademin veya 50-60 gram cevizin kolesterolü yüzde 15-20 oranında azaltabildiği belirlenmiştir. Kolesterol azaltayım diye cevizi fındığı avuç avuç tüketmeye kalkmayın. Kilo sorununuz varsa onu üç besinin 100 gramının yaklaşık de 600 kalori civarında yükleyerek sizi kolayca şişmanlatacağını sakın unutmayın. Bizim önerimiz güne 2-3 ceviz veya fındıkla başlamaktır.

Keten Tohumu da Etkili
Bitkisel omega-3 asidi alfa linolenik asidin yağ ucuz ve etkin bir kaynağı da keten tohumudur. 100 gram ceviz yağının 10, Soya Fasulyesi yağının 7 gram 3 karşılık aynı miktar keten tohumu yağının 60 grama yakın omega-3 barındırdığını duyunca sakın şaşırmayın içermesine omega! Keten tohumu veya keten tohumu yağının tam bir omega-3 bombası olması, güçlü bir kolesterol savar olduğundan kuşku duymayın. Bir hatırlatma: keten tohumunun da enerji değeri çok yüksektir. Ayrıca fazla miktarda kullanımı gaz ve ishal de yapabilir. Bizim önerimiz kullanımını 1-2 yemek kaşığı ile sınırlamanızdır.

Günde Üç Elma Yiyin
Elma ve Greyfurt dilimlerindeki ortak kolesterol savar Güç pektindir (pektin elma ve Greyfurt suyunda bulunmaz). Günde üç elmanın düzenli olarak tüketimi kolesterol düzeyinde% 5 bir azalma yapabiliyor. Ayrıca elmada bulunan anti oksidan flavonoid kuvarsetinin kolesterolün oksidasyonunu azaltarak damar zararını azalttığını da biliniyor. Günde 1-2 elmanın beslenme planınıza yerleştirilmesi zor olmayacaktır.

Mutfağınızın Doktoru Sarımsak
Çok yetenekli bir mutfak doktoru olan sarımsağın da kolesterolü azaltıp kanı sulandırarak damar sertliğini engellediğini gösteren çalışmalar vardır. Sarımsağın sadece zararlı LDL kolesterolü azaltmayıp faydalı HDL kolesterolü yükselttiğini, kan basıncını düşürüp, anti oksidan gücü ile LDL kolesterol oksidasyonunu da önlediğini göstermişlerdir. Sarımsağın azaltıcı ve damar koruyucu desteğinden günde bir kaç diş sarımsak yiyerek ya da 100-300 kolesterol miligramlık sarımsak tabletlerinden günde birkaç adet içerek yararlanabilirsiniz. Sarımsağın çiğ veya Pişmiş olması, dişlerin olduğu gibi ya da doğranarak yenmesi etkisini farklılaştırmamaktadır. Fazlasının gaz şişkinlik, yanma, ağrı gibi sindirim sorunlarına (ve dostlarınızda koku rahatsızlığına) yol açabileceğini unutmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Nilüfer Sipahi_10 diyor ki:

    kolesterol gerçekten zararlı mıdır? canan karataya göre kolesterol zararlı değil tam tersine bağışıklık sistemi için gerekli siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yaz


Yukarı Çık