Kramp girince ne yapmalıyız

Kramp girince ne yapmalıyız

Adaleler normal işlevleri esnasında sürekli kasılmakta ve gevşemektedirler. Bazen bu kasılmalar aniden sert bir hal almaktadır, buna kramp denir. Adalenin çalışmasında oksijen ve şekere ihtiyaç duymaktadır. Bu ikili enerjiye dönüşür ve adale çalışır. İşte bu enerji dönüşümü olurken yıkım da başlar. Bu yıkımlar hızlı bir şekilde birikir ve kişiye yorulduğuna dair sinyal yollar.

Özellikle spor yaparken veya gece uykunuzda ayaklarınıza giren krampların nedeni soğuk ve yorgunluktan meydana gelir. Tabi magnezyum eksikliği ve kanda olması gereken mineral eksikliği de krampa yol açmaktadır.

Peki kramp girdi ne yapacağım ?

Öncelikle kramp giren adaleyi gevşetmek gerekir. Örnek vermek gerekirse ayak parmaklarınız yukarı doğru kalmış ise ters yönde aşağı hareket ettiriniz. Ardından adaleye bir termofor veya sıcak havlu ile ısıtmanız gerekir.

kramp girmesini istemiyorsanız, adaleyi güçlendirmelisiniz, sıcak tutmalısınız, yorgun olmamalı ve eksikliğiniz var ise magnezyum desteği almalısınız.

Her gün kramp giriyorsa muhakkak doktora gidilmeli, bazı tahliller yapılarak eksiklerin neler olduğu tespit edilmelidir. Yaşam biçimi de burada önemli faktör. Ağır iş, ayakta durması gerek bir işte çalışıyorsa adale güçlendirmesi yapmak gerekir.

Eğer kramp ile mücadele etmek istiyorsanız adaleleri güçlü tutun

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Talha diyor ki:

    Çok yararlı bilgiler vermişsiniz bende kramp problemi yaşıyordum yararı olacak teşekkürler.

Yorum Yaz


Yukarı Çık