Kulak temizliyorum derken sağır kalmayın

Kulak temizliyorum derken sağır kalmayın

Kulak yolunda bulunan cilt hassas ve çok incedir. Kulak temizliği yaparken kemik kanalındaki cildi yırtarsak veya tahriş edersek mikroplar ve bakteriler cildin altına inmektedir. buda kişinin kulağında ağrılar ve ardından orta kulak iltihabına neden olmaktadır.

Uzmanların açıklamasında kulaklarınızı temizlemeyin nedeni ise kendi yapısında temizleme özelliğinin olduğunu kulakta bulunana salgı zamanı geldiğinde vücut tarafından dışarıya atılmaktadır.

Halk arasında buna kurak kiri diye bilinen bu salgı cerumen salgısı zarardan çok faydasının olduğunu söyleyen uzmanlar insanlar kulak kirinin topluma hoş karşılanmadığından temizleme eğiliminde bulunmaktadırlar. Halbuki bu salgı dışarıdan gelebilecek mikropları ve oluşabilecek bakterilere karşı koruyucu kalkandır.

Kulak çubuğu ile yapılan kulak temizliğinde dışarı çıkarttığımız sandığımız salgıyı daha ileri atarız. kulak bu olayı salgı azaldı diye algıladığından eksik salgıyı tamamlamak için daha fazla salgı yapar ve bu yüzden kulak kirli durum ortaya çıkar. geriye giden salgı ayrıca kulakta duyma bozukluğuna yol açar.

Bazı kişiler u temizliği daha ileri götürerek iğne ucu, tığ, anahtar gibi keskin aletlerle yapmaktadır. Kulak yolunu örten cilt çok hassa olduğundan kemik kanalının örten cilt yırtılırsa veya tahriş olursa ağrı hissedilir ileride çok büyük sorunlar çıkartabilmektedir. Hele denize ve havuza girildiğinde buralarda bulunan mikroplar ve bakteriler cilt altına yerleşirse kulak iltihabına sebep verir.

Eğer çok rahatsız hissederseniz kendinizi kulak temizliğini pamuk yada peçete kullanın. Bunlar ile kulağınızın dış kısmını hafif bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kulak temizliyorum derken sağır kalmayın Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. safkız diyor ki:

    İnanın bilmiyordum. Temiz görünsün derken kulağımıza zarar verecekmişiz nerdeyse. Bilgi için çok teşekkürler

  2. okulluolduk diyor ki:

    faydalı bir bilgi. Kulak içindeki sarı akıntıyı pislik diye temiliyorduk


Yukarı Çık