Lens Kullanırken yapılan hatalar

Lens Kullanırken yapılan hatalar

Teknoloji sayesinde lenslerin avantaj ve konfor sayesinde gittikçe lens kullanımı artmakta. Lens kullanırken yapılan hatalar sonucu hijyen kurallarına pek dikkat edilmediğinden ciddi şekilde göz sağlığı problemleri oluşabilmekte.

Yanlış şekilde lens kullanmak ileride oluşabilecek göz sorunlarını dikkat çeken uzmanlar, lens kullanmak isteyen yada kullananlar için önemli tavsiyelerde bulundular.

Doktora danışmadan asla lens kullanmayın

Göz doktorlarına danışılmadan kafanıza buyruk lens kullanılmamasını söyleyen uzmanlar, lens almanız gerektiğine karar verdiğinizde gözlük numaranız kafi gelmemektedir. Kornea tabakasında saklı olabilen ancak doktorların özel cihazlar kullanarak öğrenebilecekleri değerler olabilir. Örnek vermek gerekirse korneanın eğriliği, kurvatör gibi… Doktorunuz sadece size uyan lens ölçüsü değil, lens kullanmanıza engel bir durum veya lensten önce herhangi bir tedavi gerektiren rahatsızlığınız var mı onu tespit edecektir.

Lens Kullanırken yapılan hatalar arasında hijyen en başta gelmektedir. Gözümüze lens takarken çok dikkat etmek gerekir, ellerin yeteri derece yıkanmalı lens solüsyonların zamanın geldikçe değiştirilmesi, en çok önemli konu ise başka birinin denemiş olduğu lensin takılması hijyen kurallarının başında gelir

Kadınlar lens kullanma konusunda ekstra önem vermelidir. Lens takmadan önce makyaj yapılması ve çıkartmak istediğinizde makyajınızı temizleyip çıkartmanız gerekiyor. Ayrıca lens günlerce gözde kalması olumsuz etkiler yapan faktörler arasında

Lens Kullanırken yapılan hatalar konusunu kısaca sıralarsak

Doktora girmeden lens almak

hijyen kurallarına uymamak

Aylık lensleri 30 gün, günlük lensleri 1 günden fazla sürede kullanmak

Deniz, havuza veya duşa lens ile girmek

Gözünüzde enfeksiyon oluşmuşsa lens kullanmak

Bu yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettiğinizde lens kullanmak o kadarda zor değil

Lens Kullanırken yapılan hatalar Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık