Meme Kanseri hakkında bilmek istedikleriniz

Meme Kanseri hakkında bilmek istedikleriniz

KadinMeme Kanseri bu hastalık bayanlar için en büyük tehlike.Peki meme kanserinin ne olduğunu,belirtileri,tedavi şekilleri,meme kanserinden nasıl korunacağız,hangi yaş gurubu riskli ,işte bunlara cevap aramaktayız.Sizlere kısaca bunlardan bahsedeceğiz.medical park genel cerrahii uzmanı Op. Dr. Güven Atasoy cevapladığı sorular umarız kafanızda kalan soruların cevaplarıdır

öncelikle meme kanserinden bahsetmek istersek Meme dokusundaki süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak artması ve aynı taraf koltuk altı lenf bezlerinden başlamak üzere vücudun farklı bölgelerine giderek çoğalmaya devam etmeleri neticesinde göğüs kanseri hastalığını oluşturur.

10 soruda meme kanseriBelirtileri Nelerdir? Ne Zaman Korkmak Gerekiyor?

Meme kanseri belirtilerine anında müdahale etmek ve korku oluşturmasını engellemek için belirli aralıklar ile meme kontrolü yaptırılması meme kanseri tehlikesini hayatınızdan tamamen çıkmasında size yardımcı olacaktır. Ancak meme de veya koltuk altınızda belirgin bir kitle eliniz ile dokunduğunuzda kendini hissettiriyor ise, meme uçlarını da akıntı oluşmaya başlamış ise, meme renginde değişiklik olmuş ve kaşıntı, meme ucunda çekinti gibi durumlar meme kanseri hastalığında görülen belirtiler olmak ile birlikte başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir.

Kimler Daha Çok Risk Altında? Ailede Meme Kanseri Var mı?

50 yaş üzeri kadınlar da meme kanseri riski oranı da artmaktadır ancak unutulmamalı ki 15-16 yaşlarındaki çocuklarda dahi nadir olarak meme kanseri görülebilmektedir.

Kadınlar Kendilerini Nasıl Kontrol Etmelidirler?

Uzmanların tavsiyesi kendi kendini muayene yaşının 20 olduğunu söylemektedirler. Her aklınıza geldiğinizde kendinizi kontrol muayene etmeniz olması gereken bir durum değildir; kendi kendini meme kanserine karşı muayene etmenin zamanı adet görme zamanında adetin başlamasından sonraki 5 ve 6. günlerdir.

Meme Kanserine Karşı Doğanın Sundukları? Kansere Karşı Brokolinin Faydası?

Brokoli, karnabahar ve lahana kadınlar için doğanın meme kanserine karşı sunduğu en etkili ve faydalı besinlerdir. Brokoli, lahana ve karnabahar gibi bitkisel besinler DNA zedelenmesine karşı savaşarak hücreleri yenileme özelliğine sahiptirler. Keten tohumunun meme kanserine karşı etkin bir faydası da göz ardı edilmemelidir; günde yaklaşık 10 gr alınacak olan keten tohumu sizi meme kanserinden bir adım daha uzaklaştıracaktır.

Erken Teşhis Neden Önemli? Meme Kanseri Nasıl Tedavi Ediliyor?

Meme kanserinde erken teşhis çok önemli bir etkendir, Erken teşhis ne kadar erken başlanır ise tedavi seçenekleri ve tedavi olanağı o kadar fazla olacaktır. Yeterince erken teşhis konulması halinde ameliyata gerek kalmadan da hastalığın önüne geçilebilir. Ameliyat sonrası destek olarak kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir.

Meme Kanseri hakkında bilmek istedikleriniz Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. siyasetçi diyor ki:

    Muhakkak her kadın kontrol ettirmeli

Yorum Yaz


Yukarı Çık