Mısır Gevrekli Pasta

Mısır Gevrekli Pasta

Hani kahvaltılarda sütle birlikte tüketilen mısır gevreklerini pasta şeklinde tüketmeyi düşündünüz mü. Kremasıyla birlikte eritilmiş bitter çikolatası ve yanında iri çekilmiş fındık içi ile takviye yapılmış, en son marshmallow ve mısır gevrekleriyle harika enfes Mısır Gevrekli Pasta şeklinde karşımıza çıkıyor

Mısır Gevrekli Pasta için malzemeler

Tarifimizi 8 kişiliktir

Yarım Kilo mısır gevreği
250 gram bitter çikolata
1 bardak sıvı krema
8 tane marshmallow
yarım bardak ince çekilmiş fındık içi
servis için 1 su bardağı bademli draje çikolata

Mısır Gevrekli Pasta Nasıl Yapılır?

1.Pastaya kıvam ve tat verecek çikolata sosunu hazırlamak için; sıvı kremayı küçük bir tencerede kaynamaya bırakın.

2.Kaynama noktasına gelen sıvı kremayı ocaktan alın. Küçük parçalara ayırdığınız bitter çikolata parçalarını içine katıp hızlıca karıştırın. Kremanın ısısıyla çikolata parçaları tamamen erimiş olmalı.

3.Mısır gevreğini geniş bir karıştırma kabına alın. İnce çekilmiş fındık içi eklediğiniz eritilmiş çikolata karışımıyla harmanlayın.

4.Temiz ve derin bir servis kasesinin çukur kısmını streç filmle kaplayın. Hazırladığınız mısır gevrekli karışımın yarısını servis kasesine boşaltın. Orta kısmına marshmallowları gömün. Kalan mısır gevrekli karışımla üzerlerini kapatıp pastaya son halini verin.

5.Üzerini streç filmle kaplayıp soğuması için buzdolabına kaldırın. Soğuyup kıvam alan pastayı büyük bir servis tabağına ters çevirip çıkartın.

6.Bademli çikolata drajeleriyle süslediğiniz pastayı, dilimledikten sonra sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Hazırladığınız pastayı porsiyonluk muffin kalıplarında soğutabilir, dilimlemeden de servis edebilirsiniz.Mısır gevrekli pasta karışımına arzu ettiğiniz kuru meyve ve kuru yemiş parçalarını ekleyebilirsiniz.

Mısır Gevrekli Pasta Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık