Mısır Püskülü İle zayıflamak istermisiniz

Mısır Püskülü İle zayıflamak istermisiniz

Pazardan aldığımız Mısır Püskülünün faydalarını biliyormusunuz.Mısır püskülü ltihap önleyici özelliği olduğundan , vücuttan ödem atıyor ve idrar söktürüyor. Mısır püskülü harika bir diyet besini olarak  hazırlayacağınız çaylarla kilolarla savaşabilirsiniz.

Mısırın etrafını çeviren iplik benzeri kısımı atmayın! Bu çayları deneyin!

Kiraz Sapı ve Mısır Püskülü Çayı
İkisinden birer tutam alıp iki bardak suda haşlayıp, 1 -2 dakika demlenmesini bekleyip, tüketin.

Selülit Düşmanı Çay
1 litre suyu kaynatın. İçine 1,5 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tutam mısır püskülü, 1 tutam kiraz sapı, 5 dal taz nane, yarım limon suyu ekleyin ve ateşin altını kapatın. 5-6 dakika demlendikten sonra malzemeleri çıkarın. Ilınınca içine biraz bal ekleyin.

Mısır Püskülünün Faydaları

Mısır püskülünün iltihap önleyici özelliği vardır ve bu nedenle idrar yolu, prostat ve mesane iltihaplanması tedavisinde geleneksel olarak tüketilen bitkisel ürünler arasında yer almaktadır. İdrara çıkmayı arttırıcı özelliği ile böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Hatmi kökü ile karıştırılıp içildiğinde böbrek taşının daha kolay atılmasını sağlar.

Toksinlerin ve fazla sıvının vücuttan atılmasını sağlayan mısır püskülü çayı bu nedenle gut hastaları tarafından sık tüketilen çaylar arasındadır.

Tip 1 diyabet hastalarında kan şekerinin düşürülmesine ve kan şekeri düzeyinin sabit kalmasına yardımcı olur.

Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri

Mısır püskülü çayı genel olarak güvenli kabul edilir ancak aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere yol açabilir.

Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için dirüetik (idrar söktürücü) ilaçlarla birlikte kullanılmamadır. Aşırı tüketimi vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

Mısır püskülünde bulunan bazı bileşenler kanın pıhtılaşmasını teşvik edici niteliktedir. Bu nedenle pıhtılaşmaya karşı ilaç kullananlara önerilmez.

Kan şekerini dengeler ancak, diyabet ilacı alıyorsanız düzenli olarak mısır püskülü çayı içmeye başlamadan önce olası yan etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

Yüksek tansiyon ilacıyla birlikte alındığında kan basıncının çok fazla düşmesine neden olabilir.

Mısır püskülü kanda bulunan potasyumun düşmesine yol açabilir. Düşük potasyum şikayeti olanlar tarafından tüketilmemelidir.

Mısır unu, mısır poleni alerjisi bulunanlarda alerjiye neden olabilir.

Gebelik döneminde içilmesi önerilmez. Emzirme döneminde kullanımı konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık