Mutfağınızı düzene sokmanın 6 yolu

Mutfağınızı düzene sokmanın 6 yolu

Kadınların çoğu zamanını geçirdiği yerlerden biri mutfaktır. Sürekli dağılmakta ve rahat hareket edememekteler. Sizlere mutfakta biraz olsun işinizi kolaylaştıracak bazı yöntemlerden söz etmek istiyoruz. Bu önerilerimizle daha düzenli mutfak hem de kolayca çalışma imkanı sağlamaktadır

Öncelikle İş planı yapın
Mutfağınızda düzen sağlamak için bir plan dahilinde çalışmalısınız. Öncelikle mutfak dolaplarından başlayıp daha sonra diğer alanları düzenlemeye koyulabilirsiniz. Mutfak dolaplarından sonra çekmece içlerine yönelerek takımı bozulmuş ve kullanmadığınız tabaklarınızı ayırıp düzenleme yapabilirsiniz. Ayrıca tezgah üzerinde fazla yer kaplayan elektrik ev aletlerini de bir düzene sokmanızda fayda var.

Düzenlemeyi ertelemeyin
Tezgah üzerinde fazla kullanmadığınız küçük mutfak aletleriniz varsa, onların bir kısmını duvar rafı veya dolapta saklayarak tezgahınızı daha ferah bir görünüme sokabilirsiniz. Eğer dolabınızda yeterli yeriniz yoksa sık kullandığınız yiyecekler için tezgahınızda yer açın. Her yiyecek grubunu farklı kategorilere ayırmanızda fayda var. Makarna, şeker, konserve, çay, kahve, nohut, pirinç gibi yiyecekleri uyumlu ve düzenli bir şekilde yerleştirin. Örneğin şekerin yanında çay kahve kavanozunu, konservelerin yanında pirinç kavanozunu koymak pratik bir çözüm olabilir.

Yeniden elden geçirin
Bakliyat, şeker, çay gibi yiyecekleri muhafaza ettiğiniz kiler dolabınızı bir düzene sokmak için işe koyulun. Öncelikle tezgahın üzerini boşaltıp dolap içindeki her şeyi tezgaha koyun. Tarihi geçmiş, küflenmiş ve bozulmuş gıdaları atmakla işe başlayın. Geriye kalanları kullanım sıklığınıza göre yerleştirin. Sık kullandıklarınızı dolabın ön kısmına, nadiren kullandıklarınızı dolabın arka tarafına koyabilirsiniz. Böylece hem derli toplu hem de aradığınızı kolayca bulabileceğiniz bir dolap düzenine sahip olursunuz.

Yerleşime özen gösterin
Cam kavanozlarınızı dolapta veya tezgah üzerinde bir köşeye koyarak hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Tezgahın üzerine koyacaksınız, bu kavanozlarda sık ihtiyaç duyduğunuz yiyecekleri muhafaza edin. Böylece hem mutfak dolabınız ferahlar, hem de elinizin altında olması zamandan kazandırır.

kavanoz-mutfak

Kavanoz kullanın
Çay kahve gibi malzemelerinizi kapaklı cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Bu sayede hem aradığınızda içinde ne olduğunu rahatça görebilir, hem de çay-kahve paketi dolabınızda fazladan yer işgal etmemiş olur.

Liste yapın
Mutfak dolabınızın üzerine içinde neler olduğunu yazan bir liste yapabilirsiniz. 2 Paket makarna, 1 kg un gibi. Her kullanım sonrası yiyeceğin üstünü çizerek, neyin ne kadar kaldığını bilir, ona göre ihtiyacınızı belirlersiniz.

Mutfağınızı düzene sokmanın 6 yolu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. selma diyor ki:

    mutfağı düzene sokmak sanıldığı kadar kolay değil bir de çok dar bir mutfağınız varsa… küçük eşyalar bakımından tabi ki kolay olabilir ancak buzdolabının yerini fırının yerini değiştirmek söz konusu olamıyor maalesef…

Yorum Yaz


Yukarı Çık