Muz kabuğunun öyle faydaları varki…

Muz kabuğunun öyle faydaları varki…

Muzu sevmeyen yoktur. Özellikle çocuklar bayılır besleyici ve yok tutucu özelliği vardır. Peki muzu yedikten sonra kabuklarının faydalı olduğunu söylesek bundan sonra çöpe atar mısınız. Muz kabuğu birden fazla faydası olduğunu çeşitli amaçlar için kullanıldığını örneğin bunlardan biri ayakkabı temizliğinden yüz maskesine kadar farklı amaçlar için muz kabuğundan faydalanabiliriz. Bu faydalara kısaca göz atalım isterseniz

Muz Kabuğunun Genel Faydaları nelerdir

– Eğer bir kemik ağrılarınız, yada romatizmanız varsa ise muz kabuğunu masaj aleti gibi de kullanılabiliriz. Yapmanız gereken tek şey diz ve bacaklarınızı muz kabuğu ile ovmak. Bu işlemden sonra ağrılarınızın hafiflediğini farkedeksiniz

– Herhangi sinek. böcek ısırığı ile karşı karşıya kalırsanız yada bir yeriniz kaşıntı tutarsa muz kabuğunu kullanarak giderilebilirsiniz.

– Muz kabuğu çok iyi bir ayakkabı temizleyicisidir. Evet yanlış duymadınız. Muz kabuğu Ayakkabının üstüne sürdüğünüzde hem temizlemiş olur hem de ayakkabınıza parlaklık ve canlılık katar
muz-kabugu-ayakkabi

– Dişlerinizi temizliğini ve beyazlatmak istiyorsanız Muz ve kabuğu dişinizde temizlik hemde renginde bir kaç ton açabilirsiniz

Muz kabuğunun faydaları

– Muz kabuğu ayak altındaki, topuklardaki nasırlara iyi gelmektedir. Nasırlar hepimizin bildiği gibi losyon ya da krem kullanılmasına karşın, tam anlamı ile geçmemektedir. Muz kabuğu uzun vadede fayda sağlasa da, topuk bölgesine sürülmek sureti ile uygulandığında, nasırların giderek yok olmasını sağlamaktadır.

Muz Kabuğu Cilde Nasıl Fayda Sağlar?

– Vücudun çeşitli yerlerinde özellikle de yüzümüzde bulunan kabarmış siğiller hepimizi rahatsız etmektedir. Rahatsız olduğumuz bu görüntüyü muz kabuğu sürerek güzelce temizleyebiliriz. Düzenli aralıklarla başvurulan bu yöntem ile uzun süre geçmeden düzelmeler görülebilmektedir. Örneğin haftada bir gün bu siğillere muz kabuğu sürerek 1 saat bekletebilirsiniz.

– Özellikle sivilceli yüzler için muz kabuğu, hem çok faydalı hem de zahmetsiz bir kurtarıcıdır. Yüzünüzü güzelce temizledikten sonra yüz bölgesine, yatmadan önce muz kabuğu sürün ve bu şekilde uyuyun, sabah uyandığınızda ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi düzenli olarak uygulandığında, çok geçmeden sivilceler konusunda iyileşmeler gözlemleyeceksiniz.

– Muzun kendisi kadar kabuğu da kırışıklıklar için mucize bir çözümdür. Yaşın ilerlemesi ile görülen cilt kırışıklıkları, muz kabuğunun kırışık cilde düzenli uygulaması ile hem düzeltilir, hem de kırışıklık ilerlemesi yavaşlatılır.

– Sedef hastalığına muz kabuğunun iyi geldiği söylenmektedir. Hatta tarih boyunca muz kabuğunun iç kısmının bazı yaralara sürülmesi, çeşitli kaynaklarca doğrulanmaktadır. Bu nedenle sedefli deri üzerine, yaraların üzerine muz kabuğu sürülebilir.

muz-sedef-hastalarina-iyi-gelir

Muzdan Nasıl Cilt Maskesi Yapılır?

  • Bir tane muzu öncelikle güzel bir şekilde ezin.
  • Ezilen muzun bulunduğu kaba, bir adet yumurta kırın ve güzelce karıştırın.
  • Elde edilen karışımı yüzünüze sürerek yaklaşık 15 –- 20 dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık