Obezite ile mücadelede Cerrahi operasyon

Obezite ile mücadelede Cerrahi operasyon

Ülkemizde yaklaşık 5 milyon kişide görülen çağımızın ileri derece hastalığı obezite Cerrahi yöntemlere başvuruluyor. Kronik bir hastalık olan obezite ölüme sebep vermesinde sigaradan sonra ikinci sırada yer buluyor. Son zamanlarda fazla kilolu olmak keyfi tercih, obezite tedavisi olmak ise kozmetik amaçlı yapılan tedavi olarak algılanmakta. Şu unutulmamalı obezite psikolojik ve biyolojik nedenleri vardır. Obeziteyi ciddiye almak gerekmektedir. Bazen sağlıklı bir yaşam için obeziteden kurtulmanın yolu cerrahi müdahale gerekmektedir

 

Obeziteye Cerrahi müdahale gerekirmi

Obezite olan kişide bunun yanında bir çok hastalığa davetiye çıkartır. Konforsuz bir yaşam biçimi, ömrünün kısalması, tansiyon, şeker, eklem ağrıları, depresyon gibi vücudumuzdaki bir çok organa zarar vermektedir. Bu yüzden obeziteyle savaşırken bu alanda branş almış kişilerle iş birliği  yaparak sağlık hizmeti almak gerekir.

Obeziteyle mücadelede cerrahi operasyon esnasında tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak obez olarak yaşadığı sıkıntıların yanında bu riskler hafif kalabilir. Bu tip cerrahi operasyon geçiren kişilerde obez oldukları bazı hastalıklardan örneğin yüksek tansiyon, uyku apnesi, tip2 şeker gibi rahatsızlıkların  azaldığı gözükmekte ve ömürleri 10 yıl kadar artmaktadır.

 

Ayrıca Obezite rahim, meme ve kaın bağırsak kanser risklerini arttırabilir. Obezite eklem ağrılarıyla kalp rahatsızlıklarına hatta felç durumlarına getirebilmekte.

 

Siz siz olun obeziteyle mücadele edin sağlıklı yaşayın

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Sansyorumu diyor ki:

    Kilo sorunu konusunda ABD ile kafa kafaya geleceğiz yakında . Bilgisayar hayatımıza girdiğinden beri şişmanladık resmen.

Yorum Yaz


Yukarı Çık