Okul çağındaki çocuklar nasıl beslenmeli

Okul çağındaki çocuklar nasıl beslenmeli

Okul çağındaki çocuklar, özellikle sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesi beyinsel ve fiziksel olarak etkilemekte. öğrenci kardeşlerimiz için en önemli öğün kahvaltının asla atlanmaması gerekmekte. Erken saatlerde derse başlayan öğrenciler sabah kahvaltı yapmak istemezler. bu durumda onlara daha renkli ve özentili bir masa hazırlayarak ilgisini çekebilirsiniz. Kahvaltı saatinin en ideal zamanı 07.00 ile 08.00 arasındaki saatlerdir. Çocuklarımıza kahvaltıda tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde beslenmesi için sofranıza özen göstermelisiniz. Örnek vermek gerekirse Beyaz peynir, Yumurta, bal, ceviz içi, ekme veya yulaf gevreği kuru meyve, süt veya taze sıkılmış meyve suyu 4-5 tane zeytinden oluşan bir sofra hazırlamak en idealidir. Arada ev yapımı poğaça veya tost olabilir.

Dengeli beslenmenin diğer bir önemi de ara öğünlerdir. Ara öğünler cips, bisküvi, gofret, şekerleme, asitli içecekler gibi besinlerden uzak tutmalı bunun yerine salatalar, etli sebzeli yemekler, kuru baklagillerden çeşitler, bulgur pilavı ve yoğurt tercih etmek en mantıklısıdır. Hatta haftada 2 kez balık vermek Omega 3 açısından oldukça önemlidir. talı olarak daha çok sütlü tatlılar tercih edilmeli. Ve bol su tüketilmelidir.

özellikle iştahsız çocuklar kış günlerinde daha az besin aldıkları gözlenmektedir. bu tip durumlarda fazla ısrarcı olmadan her bir besinden az az tüketmesine söyleyebilir, yatmadan 1-2 saat öncede yeme ve içme olaylarını kesmmek gerekir. Düzensiz uykular okul çağındaki çocuklarda iştahsızlık durumu gelişebilir. Bu yüzden çocuklar 9-10 saat uyku uyumalı ve spor yapmasına teşvik etmelisiniz

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Berna diyor ki:

    Teşekkürler bilgi için çocuğum için güzel olanı düşünüyordum

  2. Uzmanım diyor ki:

    Okul yemekleri çocugun saрlığığ açısından olduğu kadar, saрlıklı beslenme alışkanlığı kazanması açısından da önemlidir. Uygun bir okul yemeği ile çocuklara hastalıklardan korumalı, bilimsel, performanslarına olumlu etkilemelidir.

Yorum Yaz


Yukarı Çık