Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz

3 yıl önce
Otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz

Herkesin hayalinde otomobil sahibi olmak ister. Hangi şekilde olursa olsun otomobil hepimizin hayatında bir yer kaplamaktadır. Bir kısmınız tamamen ihtiyaçtan bir kısmınız sadece keyif için almaktadır. Peki otomobil alırken nereden başlamalı, sıfır yada 2.el otomobil alırken nelere dikkat etmeli, Siz veya aileniz için en ideal otomobil nasıl olmalı, bütçenize göre hangi otomobili seçmeli gibi bir sürü soru aklınıza takılabilir. Bu sorulara bir nebze olsun faydalı olabilmek için sizlere bir yazı dizisi oluşturduk

Belirleyeceğiniz ilk nokta şu; otomobili hangi amaçlarla kullanacaksınız?

Çekirdek bir aile için eğer genellikle şehir içinde yolculuk yapılıyorsa ve şehir dışına yılda birkaç kez çıkılıyorsa küçük sınıf bir MPV yeterli olabilir. Yıl içinde otomobil çok fazla kullanılmıyorsa ve genelde toplu taşıma ya da servis gibi araçlar kullanılıyorsa, dizel motor seçeneğine bağlı kalmak gereksiz hale dönüşebilir. Daha çok İstanbul gibi sıkça trafik sıkışıklığı sorunuyla yüz yüze geldiğiniz bir şehirde yaşıyorsanız, otomatik vitesli bir araç almak sizin için daha akıllıca olacaktır. Ya da, otomobilin size keyif vermesini istiyorsanız sportif otomobillere yönelmeniz gerekebilir. Bunlar gibi onlarca parametreyi kendi istekleriniz doğrultusunda eleyerek belirli kriterler oluşturmalısınız.

 

En azından alacağınız otomobilin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğine karar verebildiyseniz, sıra geldi fiyat kriterine. Eğer birikmiş bir paranız varsa ve almak istediğiniz otomobilin bedelini karşılıyorsa elbette bankalarla vakit harcamanıza gerek yok. Fakat almayı düşündüğünüz otomobillerin fiyatını karşılamıyorsa, yıllık maliyet oranı en düşük olan kredi seçeneğine başvurmanız gerekebilir.

Bir şekilde para olayı çözüldüyse, ikinci el mi, yoksa sıfır km otomobil mi almanız gerektiği konusunda karar verme aşamasına geçebilirsiniz.

Kabul; sıfır kilometre otomobil aldığınız takdirde belirli bir süre garantiye sahip olacaksınız, fakat ikinci el alternatifleri her zaman daha uygun fiyatlara bulacağınız bir gerçek. Günümüzde en ucuz sıfır km otomobillerden bile yüksek bedeller isteniyor olmansını düşündüğümüzde, istediğiniz özelliklere sahip bir otomobil sahibi olmak için küçük bir servet ödemeniz gerekebilir. Eğer, ne olursa olsun sıfır kilometre bir otomobil almak istiyorsanız, seçenekleri ilk önce internetten, kağıt üzerinde karşılaştırdıktan sonra canlı canlı bayide görmekte fayda var.

Mümkünse aday otomobilleri tek tek kullanarak az çok fikir edinin. Sıfır kilometre küçük sınıf otomobil fiyatına kompakt, hatta orta sınıf bir ikinci el otomobil alabileceğinizi de ihtiyaçlarınız doğrultusunda göz ardı etmemek gerekir.

toyoto yaris hybrid

2.el araba nasıl alınır?

Alacağını ikinci el aracı öncelikle internette arabam.com web sitesinde arayabilirsiniz. Ayrıca gazeterin seri ilan sayfaları ve açık oto pazarları da size yararlı olacaktır. İkinci el otomobiller için en dikkat edilmesi gereken konu, yapılan kilometrenin doğruluğu, kaza durumu ve bakım geçmişidir. Birçok otomobilin kilometresi, bazı yöntemlerle düşürülebilmektedir. Bu yüzden mümkünse OBD cihazına sahip bir serviste otomobili bilgisayara bağlattırarak genel mekanik durum ve gerçek kilometresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Tüvturk muayene kayırlarındaki kilometre durumunu da incelemek faydalı olacaktır. Yüksek kilometre yapmış bir otomobil, ne olursa olsun kendini ele verir. Yıpranmış direksiyon simidi ve vites topuzu, yırtılmış ya da fazlasıyla yumuşamış koltuklar otomobilde çok fazla seyahat edildiğinin göstergesidir. Desenleri silinmiş pedallar da aynı şekilde geçmişin izlerini gösterir.

Dış ve iç kapı kolları, cam kumandaları üzerindeki çiziklerin çokluğu da bolca tırnak izini ve fazla kullanımı gösterir. Kaputu sabitleyen çubuğun oturduğu noktadaki çizikler de bolca kaputun açıldığını ve arıza bolluğunu belli eder.

Bakımların zamanında yapılmaması, otomobillerin en çok motor, şanzıman ve yürüyen aksamına zarar verir. Ayrıca triger seti zamanında değiştirilmemiş motorlar her an büyük masraflar çıkarabilirler. Akslardan gelen sesler, amortisörlerin gereğinden fazla salınım yaratması, ön ve arka takımların değiştirilmesi gerektiğinin göstergesidir.

Manuel vitesli otomobillerde düşük performans, yüksek debriyaj kavrama noktası ve sert debriyaj pedalı, yokuşlarda geriye kaçırma gibi durumlar, baskı balata setinin bittiğini gösterebilir. Fren disk ve balatalarından ses gelmesi ve gereğinden uzun durma mesafeleri de fren sistemindeki parçaların ömrünün bittiğini bize hissettirecektir.

Ufak sorunlar büyük kazalar için ipucu verebilir

Otomobili kontrol ettirmek için götürdüğünüz serviste mutlaka işin erbabı bir ustaya kaportayı ve boya durumunu da kontrol ettirin. Boya ölçüm cihazıyla boyanın kalınlığından, orijinal olmayan boya ve astar, macunlama işlemlerini tespit edebilirsiniz. Belirli noktalardaki çürümeler, kötü yapılmış tadilatların ve geçmişteki büyük kazaların habercisi olabilir. Şasilerdeki eğrilikler, kapıların iyi kapanmaması, gıcırdama sesleri, parçaların yerine tam oturmaması da büyük kazalar hakkında bilgi verebilir.

Küçük gibi görünse de otomobillerin kozmetik parçaları eksikse ya da çalışmıyorsa pahalıya mal olabilir. Örneğin bazı otomobillerin cam ve klima kumandaları, gösterge tabloları, vites topuzları, gibi parçaları gerçekten pahalı olabiliyor. Kararmış, lekelenmiş tavan kaplaması da otomobilde çokça sigara içildiğini gösterir. Kokpit üzerindeki ufak çatlaklar ileride büyüyerek büyük bir masraf açabilir. Ayrıca direksiyon göbeği ya da torpido üzerindeki hava yastığı kapaklarındaki aşınmalar, çatlaklar ya da bombeler, geçmişte hava yastıklarının açıldığının habercisi olabilir. Kapı ve sunroof fitillerinin eskimiş olması da içeri su alma problemini ortaya çıkartır ve önemli paslanmalara neden olur. Lastik dişlerinin gözle görülecek kadar aşınmış olması ya da dişleri iyi görünmesine rağmen yanakta çatlaklar olması da size ileride dört adet yeni lastiğe mal olur.

Tramer üzerinden yaptığınız sorgulamalarla artık otomobillerin birçok geçmiş hasar kaydına ve km durumuna ulaşılabiliyor. Eğer mekanik ve kaporta konusunda bilgi dağarcığınız kısıtlıysa da işi uzmanlarına bırakın ve gerekirse küçük bir ekspertiz ücreti vererek almayı düşündüğünüz otomobili detaylı olarak incelemeye alın. Otomobilin geçmiş vergi ve banka borçlarını da araştırın ve fenni muayenesi yapılmamış hiçbir otomobil için el sıkışmayın.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. süleyman diyor ki:

  1- satıcı galerici ise arabayı övmesine hiç bir şekilde güvenme,!
  2- galeri yakınında bir ekspre sakın güvenme!
  3- arabayı en az 120 km hız yapabilecek bir yol ve kısa da olsa bir tünel veya akşam bir duvar kenarında sürüş denemesi yap,! (katalizör veya egzos da sorun var sa anlayabilmek için)
  4- iki günlük araba tamircilerini yanında arabaya baksın diye götürme!
  bu katkılarda benden olsun, bunları ben yapmadığım için biraz pişmanım,

  1. Always diyor ki:

   Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler

 2. Sami diyor ki:

  Özellikle 2. El Araç alırken çok dikkatli olmak lazım.
  Ortalık sahtekar dolu…

Yorum Yaz


Yukarı Çık