Özel günlerde ne giysem dersine son

Özel günlerde ne giysem dersine son

Düğünlerde,davetlerde,iş görüşmelerinde,yıl dönemlerinde,davetler gibi özel günlerde kıyafet seçmek zordur.Çin bilim adamları bu işi kolaylaştırmak için Magic Closet adı altında bir sistem geliştirdi.
Moda dünyasına yepyeni kapı açan sistemim çalışma mantığı ise

basit çalışma mantığı var, giysi dolabındaki kıyafetleri özel bir kamera yardımıyla kol uzunluğu, rengi ve yaka tipi gibi özelliklerine göre tanımlayarak kataloglara ayırıyor. Böylece kişinin zevkleri ile kıyafet seçimi arasındaki ilişki tanımlanıyor.

Daha sonra, önemli bir gün için kıyafet seçmek istendiğinde, sistem çevrimiçi alışveriş ve kıyafet fotoğrafları paylaşım sitelerinden elde ettiği görüntüleri, içindeki yazılım sayesinde veritabanına aktararak, 25 bin kıyafet örneğinden en uygun olanları belirliyor.

Veritabanında kaydedilen görüntüler ise , “Amazon Mechanical Turk” adlı çevrimiçi soru-cevap sitesine gönderiliyor. Burada çalışan kişiler, verilerdeki kıyafet görüntülerini yeniden sınıflandırarak hangi kıyafetin hangi günde giyilmesi gerektiğini belirliyor.

Kıyafet seçimi, sitede görevli kişilerin yarıdan çoğunun aynı kıyafette karar kılmasıyla yapılıyor.

Çin Bilim Akademisi ve Ulusal Singapur Üniversitesi’nin yürüttüğü ortak çalışma, “New Scientist” bilim dergisinde yayımlandı.

Özel günlerde ne giysem dersine son Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık