Panik Atak krizi tuttuğunda yapmanız gerekenler

Panik Atak krizi tuttuğunda yapmanız gerekenler

Eğer sizde Panik atak veya panik bozukluğundan dolayı şikayetiniz var ise yalnız sayılmazsınız. Ne yazık ki Sizin gibi Pek çok insan hayatının bir kısmında bu tip olaylarla baş başa kalmaktadır. Bu durumlar eğer uzun sürüyorsa mutlaka konusunda uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. Sizlere Panik atak krizini atlatabileceğiniz bir kaç öneride bulunmak istiyoruz.

1. Öncelikle Nefes alışlarınızı yavaşlatın
Panik atakla başa çıkmanın en etkili yollarından birisi nefesinizi yavaşlatmaktır çünkü vücudunuzu rahatlatmaya yardım eder. Kriz sırasında genellikle hızlı ve seri nefes alırız çünkü aşırı heyecanlanırız. Eğer nefesini yavaşlatmakta zorluk çekiyorsanız, kağıt bir poşet içine nefes alıp verin. Böylece beyninize ulaşan oksijen miktarı azalacak ve bu da nefes almanızı otomatikman yavaşlatacaktır.

2. Kendinize bunun geçeceğini hatırlatın
Sizi rahatlatacak şeylerden biri de bunun geçeceğini hatırlamak olacaktır. Panik ataklar sadece 10 dakika civarında sürer, sakin olun, geçecek.

3. Panik atak yüzünden ölemezsiniz
Birçok kişi panik atak ile birlikte gelen fiziksel duyumları anlamaz ve bunlar yüzünden öleceğini düşünür. Ölemezsiniz! Bu güne kadar kimse panik atak yüzünden ölmedi, sakinleşin, iyi olacaksınız.

4. Başa çıkma yollarına odaklanın.
Negatif etkiler yerine başa çıkma yollarına odaklanırsanız, panik atağı atlatabilirsiniz. ‘Ben güçlü bir insanım ve bunun üstesinden geleceğim’ diye düşünmek, kendinizi yerlere atmaktan çok daha etkili bir yöntem.

5. Bilişsel oyalanma taktiğini kullanın
Başa çıkma yollarının yanı sıra, düşüncelerinizi hoş ya da nötr bir şeye odaklarsanız bu da atakla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Negatif düşünceler ateşe körükle gitmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık