Portakaldan güzel bir tatlı

Portakaldan güzel bir tatlı

Kış günlerinde bolca tükettiğimiz C vitamini kaynağı portakalın tatlısını yediniz mi?  Görüntüsü ve lezzetiyle ayrı bir yeri olan bu tatlımız 6 kişiliktir Afiyet olsun

Malzemelerimiz (6 kişilik)

Sert  Portakal 6 tane

3 su bardağı kadar  toz şeker ve 3 Su bardağı su

1 adet çubuk vanilya

Bir miktar Ceviz

Üstüne dökmek için Tarçın

Yoğurt kreması için gereken malzemeler:

1 su bardağı yoğurt süzme olmalıdır

Pudra şekeri 2 yemek kaşığı

Yarım su bardağı süt kreması

Portakal Tatlısının Yapılışı

Burada Portakalları bütün olarak kullanıyoruz. Önce temizlik diyerek İlk işimiz kabuklarını güzel bir şekilde yıkanır. Yıkadığımız portakallarımızın  sap başlarını  keselim.  Üstüne kürdan ile delikler açalım ve 4’e bölelim.  Fazla geniş olmayan ancak yüksek  tencerenin içine şeker ile suyu  ve ortadan ikiye ayırdığımız vanilya çubuğunu  koyarak kaynama derecesine getirilir. Daha sonra Portakallarımızı hazırladığımız bu şurubun içine atalım yaklaşık  1-1,5 saat kadar arada çevirerek ve portakalların üstüne  şuruptan gezdirerek  portakalları yumuşayana kadar pişirelim. Tenceremizi  ateşten alarak soğumaya bırakalım.

Portakal Tatlısının  Yoğurt kreması hazırlanması

Kasenin içine soğuk kremayı, süzme yoğurdumuzu ve pudra şekeri katarak  pürüzsüz  hale gelinceye kadar  çırpılır. Tatlımızı Servis etmeden önce, portakalın ortasına gelecek şekilde ceviz ve yoğurtlu krema, şurup ve tekrar ceviz içi koyalım, en son üstüne  tarçını serpelim.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık