Ramazanda Ağız kokusuna Çare

Ramazanda Ağız kokusuna Çare

Ramazan ayında tuttuğumuz oruç saat olarak yaklaşık 18 saat civarlarında. Uzun bir süre yemek yemeyip su içmediğinizden ağzınız kurumaya ve ağız sağlığınız düzgün değil ise ağız kokularına sebep olmaktadır.

Ağız kokusuna alınabilecek önlemler

Sahurda dişlerimizi muhakkak fırçalamalıyız. Fırçalanmayan dişlerde ve ağız içinde bakteri yaratarak ağız içi kötü kokulara neden olmakta.
Ramazan ayında oruç tutan kişi ağızlarındaki tükürük bezinin salgı azalmaktadır. Bu durumda bakteri üremesi daha kolaylaşır. Bu bakteriler ağızda asitler ve diş çürümelerine sebep verebilmektedir. Bu yüzden yemeklerden sonra ağız içi bakımını yapmak gerekir
Diş fırçalamanın yanında dilimizi ve yanak yüzeyi de temizlenmelidir. Bu temizlik kısa ve hızlıca değil uzun ve yavaş olmalıdır.
Ramazanda iftar sofraları bereketli olur ve bol çeşit bulunur. Bu tüketmiş olduğumuz gıdalardan sonra içilen çay, kahve, asitli içecek ve tatlılar normal zamandan daha fazla olduğundan diş çürük riski daha çok artmaktadır.
Ağız içinde oluşan koku uzun süre aç kalmak veya su içmemek tek sebep değildir. ağzınızda diş eti rahatsızlığı, çürükler, protezler, mide rahatsızlıkları da ağız kokusuna neden olmaktadır.

Sizleri Ağız kokusuna bitkisel kür tarifimizi okumanızı tavsiye ederiz

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Talha diyor ki:

    Çok teşekkürler çok güzel bilgiler veriyorsunuz, Ramazan ayında ağız kokusu çekilmez bir hal alıyor.

  2. selim diyor ki:

    ramazanda da alışıyoruz işe gidince milletle muhattap olurken ağız kokusu çok kötü bir şey.bilgilendirme için teşekkürler

  3. malik diyor ki:

    Boş mide hakikaten de çok koku yapıyor ağızda. Kür ile ilgili yazınızı da okudum, bilgiler için teşekkürler

Yorum Yaz


Yukarı Çık