Ramazanda Zeytinyağlı yemek

Ramazanda Zeytinyağlı yemek

Yaklaşık 18-19 saat aç  kalınan Ramazan ayında yediklerimiz ve bunların sağlığımıza olan etkileri bizler için önem oluşturuyor. Özellikle yemeklerimizde kullandığımız yağlar da sağlığımızı büyük ölçüde etkiliyor.

Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh oruç tutanlar için zeytinyağı tüketiminin önemini vurguladı.

Kültürümüzde önemli yere sahip olan zeytinyağı kullanımının bir alışkanlığın ötesinde sağlık için önemini ifade eden Christopher Dologh, yaptığı açıklamada “Sıcaklarla birleşen Ramazan ayında mideyi yormamak için sofralarımızda zeytinyağlı yiyeceklere ağırlık verilmeli. Oleik asit yönünden zengin olan zeytinyağının sindirim sistemimize olumlu etkisi vardır. Özellikle aç kalınan sürenin uzun olduğu Ramazan ayında yemeklerde zeytinyağını kullanarak sindirim sistemimize yardımcı olmalıyız.” dedi.

Zeytin ve zeytinyağının mucizeleri!

Mideyi kuvvetlendirir. Zeytinyağı mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Sabah kahvaltıdan önce 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı biraz suyla kristirilip içilirse basit kronik kabızlığa iyi gelir. Basur şikayetlerini giderir. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. İştah açar. Yüksek tansiyonu düşürür. Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damarları açar. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Sarılığa iyi gelir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. İçindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Tok tutar. Safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin en mükemmel hale gelmesini sağlar. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenler ve safra taşı riskini azaltır. Hücreleri yenileyerek yaşlanmanın etkilerini geciktirir. İçerdiği vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanılır, cildi besler ve korur. Bebek ve çocuk gelişimini destekler.Beynin ve kemiklerin gelişip güçlenmesini sağlar.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık