Saç Dökülmesinin en Büyük Sebebi…..

Saç Dökülmesinin en Büyük Sebebi…..

Önemli kozmetik sorunların başında Kadınların ve erkeklerin ortak sebebi saç dökülmesi, Saç dökülmesinin en büyük sebebi aşırı düzeyde strese neden olmaktadır.Bazen bu dökülme madeni para büyüklüğünde oluşan saç dökülmesine ve bunun stresli dönemlerde oluştuğu ve bunun yanı sıra ateşli hastalık ve zayıflamak için yapılan rejimlerden kaynaklanmaktadır.

Stresli bir olaydan haftalar sonra saçların yer yer veya yaygın olarak dökülmesinin sık görülen bir durum olduğunu Stres ile tetiklenmiş olan saç dökülmesini kontrol altına almak zor ve çoğu zaman tıbbi bir müdahale gerektirir
sağlıklı bir saç derisi kılının ortalama ömrünün yaklaşık 4-5 yıl Yaşlanma ve hormonal değişiklikler erkeklerde, adet döngüsü, gebelik, emzirme ya da menopoz kadınlarda saç dökülmesine neden olan diğer yaygın sebepler arasında yer alıyor. Stres, özellikle belirtilen faktörler ile birleşirse tetikleyici olarak saç dökülmesinin şiddetini artırıyor. Kişinin saçlarını farkında olmadan kıvırması, sürekli olarak saç derisinde aynı noktayı kaşıması, çekiştirmesi gibi alışkanlılar kısmi ya da tamamen kelliğe yol açabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için çoğu zaman psikiyatri müdahalesi gerekir.

Kadınlarda genç, erkeklerde ileri yaşlarda görülüyor
Saç dökülmesinin bir başka şeklinin de erkeklerde görülen olağan kellik, bu durumdaki erkeklerde saç dökülmesinin kalıtsal olduğunu, ayrıca erkeklerde saç kaybının hormonlarla da ilişkisinin olduğu saptanmıştır
Kadınlarda da erkeklerdekine benzer şekilde saç dökülmesi görülebileceğini ancak hiçbir zaman erkeklerde olduğu gibi saçlarının tümünü kaybedilmediği ifade eden Kadınlarda erkeklerden daha geç yaşta saç kayıpları görülür. Kadın ve erkekte saçların kaybı konusunda farklılıkların yanısıra benzerlikler de olabilir. Örneğin, her iki cinste de saç dökülmesinin şiddeti, genler ve cinsiyet hormonları ile ilişkilidir.
Stresin, meslek ve ailevi sorunlardan da kaynaklansa mutlaka çözüm üretilmesi gerektiğine”Sebebi ne olursa olsun, stresin üstesinden gelmeyi denemek gerekir. Stresten kaynaklanan saç dökülmesini, stres nedenlerini hayatınızdan çıkarmanız ile bağlantılıdır. Unutulmamalı ki, ortalama her gün 50 ile 150 tel arası saç dinlenme evresindeyken dökülmektedir”
Kısaca Bahsetmek istersek Stresi hayatınızdan çıkarın

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Yaralıgöz diyor ki:

    Saçlarım uzun bir zamandan beri dökülme vardı. Makalenizi okudum gerçekten faydalı bilgiler bulunmakta

Yorum Yaz


Yukarı Çık