Sakın Böyle Tüketmeyin

Sakın Böyle Tüketmeyin

Kış geldi Havaların soğumasıyla tüketimi artan sıcak içecekler ne yazikki diş çürümesine ve diş çatlaklarına neden olmakta Sıcak içeceklerin aynı soğuk içeceklerde olduğu gibi ilk olarak ön dişlerinize ve daha sonra tüm dişlerinizin yüzeylerinde küçük çatlaklar oluşturmakta

Belli bir dnemden sonra oluşan bu çatlakların içinden mikropların üremesiyle dıiş çürükleri meydana gelmekte ve hem diş sağlığı hemde diğer rahatsızlıkları tetiklemekte.Ayrıca Aşırı sıcak diş yüzeylerinde koruyucu tabakayı bozarak renk değişikliği oluşmakta

Bu tip sıcak gıdaların tüketilmeden önce azda ola bir miktar soğumasıdiş sağlımız açısından önemlidir. Uzmanların yaptığı açıklamalarda vücut ısının kaybedilmesiyle sonucu daha sık şekilde tüketilmeye başlanan sıcak içecekler tercih edilmemesi bunun yerine ılık içecekler alınmasını ifade ediyor.

Bununla birlikte aşırı sıcak kahve ve çay da aynı sigara gibi dişlerimizin renklenmesine neden olur.

Sıcak sonrası dişlerimizdeki hassasiyet 3-4 gün devam edip, ağrı oluşturuyorsa, muhakkak diş hekimine başvurmalıyız.

Ağrılar, dişlerimizde bizim göremediğimiz çürük ve enfeksiyonların habercisi olabilir.

Vücut direncini artırıcı yiyecekler tüketmenin ve soğuk algınlığından korunmanın diş sağlığı açısından önemi büyüktür.

Mutsuzluk, karamsarlık, soğuk havalar, güneş enerjisinin azalması, stres, gerginlik, ağız içinde birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Bu gibi durumlar vücut direncinin düşmesine, sonrasında diş ve diş etinden kaynaklanan enfeksiyonlarda artışa neden olmaktadır.

Vücut direncinin düşmesiyle birlikte soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonlardaki artış, k işilerin dişlerini fırçalamasını önemli ölçüde engeller.

Hastanın diş hekimine danışmadan kendi kendine aldığı ilaçlar tedaviyi oldukça zorlaştırmaktadır.

Güneş enerjisinin azaldığı bu günlerde özellikle kemik yapısına ve kan basıncına destek olan D vitamini seviyesi düşmektedir.

Bunun neticesinde dişleri tutan hassas yapıdaki kemikler zayıflamakta, dikkat edilmediği takdirde erken yaşlarda diş kayıpları görülmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık