Samsung’tan Alternatif Galaxy Alpha

Samsung’tan Alternatif Galaxy Alpha

Samsung işin sadece donanım olmadığını fiziksel yapısı ve görünümüyle ön planda olmayı daima hedefliyor. Samsung artık çerçevelerini metal yapma kararını aldıktan sonra telefonlarının kenarlarının soyulma şikayeti belli bir zaman şikayet gelmeyeceği yönünde.

Fiziksel özellikleriyle devam edecek olursak telefonda 4.7 inç HD 1280 X 720 piksel çözünürlüğe sahip bir ekrana yer verilmiş. Ayrıca telefon 6.9 m kalınlığa ve 115 gram ağırlığa sahip. Bu ekran boyutu, inceliği ve hafifliğiyle telefonu tek elle tutmak ve kullanmak gerçekten çok rahat. Şimdi gelelim telefonu tanımaya.
Samsung Galaxy Alpha

Samsung’un Exynos adı altında kendi ürettiği işlemciye yer verilmiş telefonda.4 Cortex A15 çekirdeği 1.8 GHz ve 4 Cortex A7 çekirdeği 1.3 GHz hızında 4+4 mantığında çalışıyor yani yük altında güçlü A15 çekirdeklerini, fazla güç gerektirmeyen işlemlerde ise güç tasarrufu için konulan A7 çekirdekleri kullanıyor. Bu işlemciye grafik tarafında 6 çekirdekli Mali-T628 MP6 grafik işlemcisi ve 2 GB RAM eşlik ediyor. Bu grafik işlemci 2013 yılının en iyi grafik işlemcilerinden bir tanesiydi. Bu çözünürlükte de size gerçekten güzel bir oyun deneyimi sunacaktır. Çünkü ekran çözünürlüğü ne kadar çok artarsa o kadar çok işlem gücüne ihtiyaç duyuyor telefon. Burada da HD bir ekran kullanıldığı için Galaxy Alpha oyun performansında size bir sıkıntı yaşatmayacaktır.

Kamera tarafında Samsung, Galaxy Alpha’da yeni nesil ISOCELL kameraya yer vermiş. Bu kamera 12 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekebiliyor ve 4K video kaydı yapabiliyor. Ön tarafta da 2.1 MP bir kamera var. Şimdi teknik özellikler bir kenara bizler erkek olarak şuna bakıyoruz:”kardeş güzel çekiyor mu bu?”-Evet abi güzel çekiyor. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

Samsung bu telefonunda da artık gelenekselleşmeye başlayan özellikleri unutmamış. Parmak izi okuyucusu var, suya karşı dirençli ve flaşının yanında bir nabız ölçere sahip.

Samsung Galaxy Alpha 32 GB dahili depolamayla geliyor. Samsung’un anlaşmasıyla beraber 2 sene boyunca geçerli Dropbox’tan 50 GB hafızaya sahip oluyorsunuz. Samsung’ta görmeye alışkın olmadığımız şekilde hafızayı hafıza kartıyla arttıramıyorsunuz.

Telefon en güncel sürüm olan Android 4.4.4 ve güncel TouchWiz arayüzüyle geliyor.

Cihazın performansıyla ilgili konuşmak istiyorum. Baktığımız zaman Galaxy Alpha bir S5 kadar güçlü görünmüyor olabilir ama iş sadece işlemcide bitmiyor. Telefonun ekran çözünürlüğü HD olduğu için bu işlemciyle gerçekten çok performanslı çalışıyor. Şöyle bir örnek vereyim. Galaxy Alpha bazı Benchmark (performans) testlerinde S5’ten bile daha yüksek puanlar alıyor.

Henüz cihaz ülkemizde satışa sunulmadı. Ekim ayının ortalarına doğru satışa sunulması bekleniyor. Avrupa’da telefonun ortalama fiyatı 599 Euro. Bu da gösteriyor ki cihaz ülkemize 1800-2000 gibi bir fiyattan giriş yapacak.

Sonuç ve Alternatif

Yukarıda bahsettiğim gibi Galaxy Alpha sahip olduğu donanım ile ekranıyla performanslı ve metal çerçeveleriyle şık görünen bir cihaz olmuş. Ülkemize geldiği zaman teknoloji mağazalarına bir gidip incaleyin derim ben.

Alternatif olarak Galaxy Alpha’nın rakibi iPhone 6. Sizin burada karar vermeniz gereken şey öncelikle bu ekran boyutu mu? Yani siz gerçekten 4.7 inç bi telefon mu almak istiyorsunuz. Eğer öyleyse ikinci olarak iPhone mu yoksa Samsung mu? sorusunu sormalısınız. Çünkü ikisi farklı dünyanın telefonları.

Samsung’tan Alternatif Galaxy Alpha Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık